Prognoza konwekcyjna na dzień 2.04.2017 oraz noc 2/3.04.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.04.2017, godz. 9:00 CET do 03.04.2016, godz. 8:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajduje się w zasięgu powietrza polarnomorskiego ciepłego, które napływa do nas z południa kontynentu. W ciągu dnia natomiast znajdziemy się pod wpływem niżu znad południowej Finlandii, a od północnego zachodu kraju stosunkowo powoli przesuwać się będzie zatoka niskiego ciśnienia z nim związana oraz front chłodny, za którym stopniowo od północnego zachodu napływać zacznie nieco chłodniejsza masa powietrza – na poziomie 1,5km nastąpi spadek temperatury z około 8-10°C do około 2-4°C.

OMÓWIENIE:

Sytuacja na dzisiejszą dobę nie jest jednoznaczna, co wynika z rozbieżności oszacowania wilgotności przez modele numeryczne. Poszczególne wyniki różnią się więc wysokością chwiejności, jak i obszarem jej występowania.
Pierwsze, lokalne burze są obecne już teraz, a możliwość ich wystąpienia będzie się przesuwać przez całą dobę na wschód i południowy wschód. Burze, które będą się rozwijać w ciągu dnia, prawdopodobnie nie będą jednak zbyt liczne, co powoduje większą 2017-04-02_mapkaniepewność prognozy. Prognozowana chwiejność osiągać będzie do 700-1000J/kg, choć niektóre prognozy dopuszczają nawet blisko 1200-1400J/kg (co jednak może wynikać właśnie z zawyżenia wilgotności). Ze względu na brak wyraźnych mechanizmów wspomagających (poza lokalnymi strefami zbieżności wiatru), burze będą rozproszone, głównie w postaci izolowanych komórek. Dobrej organizacji nie będą również sprzyjać niskie uskoki wiatru. Wodność troposfery wyniesie około 20-23mm, a więc przy dość małym przepływie powietrza, lokalnie wystąpią ulewne opady deszczu (do około 15-25mm, punktowo około 30mm). Izoterma 0°C, położona na wysokości około 2,5km, umożliwi natomiast licznie występujące opady gradu. Przeważnie grad będzie niewielkiej średnicy (do 2cm), przy czym miejscami może wystąpić nieco większa akumulacja tego opadu. Wiatr nie powinien dziś stanowić zagrożenia, choć lokalnie porywy mogą osiągnąć do około 60-70km/h. Miejscami burze mogą być natomiast dość aktywne elektrycznie, szczególnie jak na początek kwietnia.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz istnieje w woj.dolnośląskim i opolskim, na pozostałym obszarze ryzyko jest mniejsze, ale burze są możliwe. Najniższe ryzyko dotyczy południowego wschodu kraju (lubelskie, podkarpackie, cz.małopolskie), gdzie front będzie obecny w drugiej części nocy – możliwe, że burze tam nie wystąpią. Poszczególne komórki będą się przesuwać z południowego zachodu na północny wschód, zaś strefa możliwości ich wystąpienia będzie stopniowo ograniczana od północnego zachodu. Ryzyko pojawienia się burz wystąpi także wieczorem i w nocy, choć będzie nieco mniejsze. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą wtedy ulewne opady, zaś ryzyko większej ilości gradu będzie zdecydowanie niższe.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.