Prognoza konwekcyjna na dzień 27.04.2017 oraz noc 27/28.04.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 27.04.2017, godz. 08:00 CET do 28.04.2016, godz. 08:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:2017-04-27_mapka
Polska pozostanie pod wpływem rozległego niżu z centrum nad Morzem Białym, a przez kraj przebiegać będzie quasi-stacjonarny front atmosferyczny, wzdłuż którego przemieszczać sie będą płytkie ośrodki niżowe. Front będzie oddzielać przetransformowane już powietrze arktyczne, pozostające nad zdecydowaną większością kraju (centrum, północ, zachód), od masy powietrza polarnomorskiego ciepłego, napływającego przez południową Europę nad terytorium Ukrainy, które charakteryzuje się znacznie wyższą temperaturą. Ciepłe powietrze dotrze również nad krańce południowo wschodnie, gdzie możliwe są zjawiska burzowe. Lokalnie zagrzmieć może również na Pomorzu, jednak ryzyko burz jest tam wręcz marginalne.

OMÓWIENIE:
Masa powietrza nad południowym wschodem kraju nie będzie charakteryzować się znaczną chwiejnością – ta nie przekraczać będzie 250-450J/kg. Jednocześnie jednak nieznaczna chwiejność może się tam pokryć z dobrymi warunkami kinematycznymi (DLS do 15-25m/s, LLS , zaś SRH do 150-300m2/s2), co w rejonie pogranicza polsko-ukraińskiego może doprowadzić do rozwoju kilku ośrodków burzowych. Nie można wykluczyć, że w tamtym rejonie (choć równie prawdopodobny jest już teren Ukrainy) burze będą się przekształcać w superkomórki. Ze względu na przepływ równoległy do strefy frontowej, możliwe jest kilkukrotne przechodzenie opadów/burz nad jednym obszarem, a więc (przy wodności atmosfery do 20-25mm) możliwe są nieco większe sumy opadów, rzędu 25-40mm. Przeważnie będzie to jednak do 10-20mm. Lokalnie możliwe są opady drobnego gradu. Komórki konwekcyjne, a ewentualnie słabe burze, być może będą mogły się rozwijać w tamtym regionie również w porze nocnej. Warto jednak jeszcze raz zaznaczyć, że prognozowana sytuacja na pewno nie stwarza zagrożenia, a burze mogą być nieliczne i wystąpić jedynie na terytorium Ukrainy, poza granicami Polski.

Na Pomorzu natomiast w ciągu dnia dojdzie do powstania komórek opadowych, które będą związane z podwyższonym pionowym gradientem temperatury. Przeważnie skończy się na nieco intensywniejszych, przelotnych opadach deszczu (lokalnie z drobnym gradem), jednak być może miejscami pojawi się kilka wyładowań. Ryzyko jest jednak wręcz marginalne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.