Prognoza konwekcyjna na dzień 31.05.2017 i na noc 31.05/01.06.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.05.2017, godz. 08:00 CEST do 01.06.2017, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i wschodniej Polski, ze względu na obfite opady deszczu, silne porywy wiatru i opady dużego gradu.

Obrazek

Prognoza konwekcyjna na dzień 31.05.2017 i na noc 31.05/01.06.2017

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W środę czeka nas kontynuacja pogody z ostatnich 24 godzin. Początkowo zatoka niskiego ciśnienia, wraz z chłodnym frontem atmosferycznym znajdzie się nad centralną częścią kraju i z biegiem dnia będzie przemieszczać się dalej na południowy-wschód, by w godzinach wieczornych opuścić nasz kraj. Tuż przed przejściem frontu, w zwrotnikowej masie powietrza, dojdzie do rozwoju głębokiej konwekcji.

OMÓWIENIE

…Polska południowa, wschodnia i centralna…

Już od godzin porannych, należy spodziewać się występowania burz, powstałych podczas poprzedniej nocy. W ciągu dnia, za sprawą energii CAPE sięgającej 1500 J/kg, będzie dochodzić do rozwoju nowych komórek konwekcyjnych. Sprzyjać im będą dolnotroposferyczna zbieżność wiatru, a także umiarkowany przepływ w troposferze, co przełoży się na podwyższone wartości ścinania wiatru (DLS 10-15 m/s, LLS < 8 m/s). Wodność troposfery znajdzie się w przedziale 28-35 mm.

Największe znaczenie dla wystąpienia burz, będzie miało zachmurzenie powstałe w wyniku konwekcji z dnia poprzedniego. Zarówno istniejące, jak i nowe komórki burzowe będą miały tendencję do łączenia się w większe, zorganizowane struktury typu MCS. Nie można wykluczyć także powstania pojedyńczych superkomórek. Podczas burz należy spodziewać się przede wszystkim intensywnych opadów deszczu do 40 mm, silnych porywów wiatru do 90 km/h, a także opadów większego gradu o średnicy do 2 cm. Burze będą przemieszczać się na południowy-wschód, a w przypadku superkomórek, możliwe będą pwene odchylenia ich toru. Ostatnie wyładowania atmosferyczne wystąpią weiczorem, w południowej części kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz