Prognoza konwekcyjna na dzień 22.05.2018 i noc 22/23.05.2018

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.05.2018, godz. 08:00 CEST do 23.05.2018 godz. 08:00 CEST

… STOPIEŃ Z 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany na terenie Polski wschodniej, północno-wschodniej oraz częściowo centralnej głównie przed opadami dużego gradu, silnymi porywami wiatru, a w mniejszym stopniu w związku z możliwością ulewnych opadów deszczu oraz małym ryzykiem wystąpienia trąby powietrznej …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska pozostanie na skraju rozległego wyżu ze wschodu kontynentu. Zdecydowanie większą rolę odegra jednak niż górny, którego centrum znajdzie się nad Pomorzem. W ciągu dnia dojdzie do wzrostu chwiejności termodynamicznej, a dodatkowo bardzo wyraźnie nasili się przepływ powietrza. Dodatkowo wiatr będzie wyraźnie skręcać wraz ze wzrostem wysokości, co stworzy bardzo dobre warunki do rozwoju zorganizowanych, trwałych burz. W nocy z kolei niestabilna masa powietrza zacznie napływać nad południe kraju i również tam pojawią się opady.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia …

W ciągu dnia na wskazanym obszarze spodziewany jest wzrost energii chwiejności do 700-1100 J/kg, co umożliwi rozwój głębokiej konwekcji. Dzięki nasilonemu przepływowi powietrza burze będą dobrze zorganizowane. Na szczególną uwagę zasługuje uskok prędkościowy w warstwie 0-6km (DLS) do 20-26 m/s, a także uskok kierunkowy w warstwie 0-3km (do 150 m2/s2). Bardzo wyraźnie zaznaczy się skręt wiatru wraz z wysokością, od południowo wschodniego w warstwie przyziemnej, aż do zachodniego na wyższych poziomach. W takich warunkach na terenie Mazowsza najprawdopodobniej dojdzie do rozwoju kilku burz superkomórkowych, które będą się przemieszczać na wschód. Będą one przynosić silny wiatr, osiągający w porywach do 80-90km/h (lokalnie nawet nieco więcej), a do tego opady gradu, którego średnica może osiągać 3-4cm. W przypadku długotrwałej, dość silnej superkomórki, średnica gradu może lokalnie przekroczyć 4cm średnicy. Mniejszym zagrożeniem będą opady deszczu – sumy nie powinny przekroczyć 20-25mm, chociaż w przypadku rozwoju szczególnie uwodnionej superkomórki, opad może być większy, do 30-35mm. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na dość niski poziom kondensacji, poniżej 1000m npg oraz zwiększoną chwiejność w przyziemniej troposferze – takie warunki mogą umożliwić rozwój trąby powietrznej związanej z superkomórk – mimo, iż ryzyko takiego zdarzenia jest niskie, to zdecydowanie należy mieć to na uwadze. Burze będą się przemieszczać na wschód i zanikać w nocy. W razie zdecydowanych zmian, nie jest wykluczona aktualizacja prognozy.

… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

… Północ kraju …
Znad Pomorza w stronę Obwodu Kaliningradzkiego będzie się przesuwać wspomniany wcześniej niż górny, który będzie czynnikiem umożliwiającym rozwój burz. Ze względu wyraźnie mniejszy przepływ powietrza, obszar ten nie został jednak objęty 1.stopniem zagrożenia. Burzom towarzyszyć będą opady deszczu do 10-25mm oraz silniejszy wiatr. Miejscami możliwy drobny grad.

… Południe kraju …
W ciągu dnia ryzyko burz jest raczej niskie, możliwy jest rozwój kilku izolowanych burz. Towarzyszyć im będą intensywne opady deszczu oraz grad do około 1-2cm. W przypadku rozwoju lepiej zorganizowanej burzy (bądź słabej superkomórki), grad może osiągnąć 2-3cm. Burze będą jednak raczej krótkotrwałe. W nocy, kiedy to zacznie napływać chwiejna masa, nad obszary przygraniczne mogą wkroczyć od południa burze, których głównym zjawiskiem towarzyszącym będzie ulewny deszcz. Możliwe jednak, że zanim burze dotrą do Polski, aktywność elektryczna będzie już niska bądź całkowicie zaniknie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz