Kolejny burzowy dzień za nami. Trąba powietrzna przeszła przez Kalisz

W dzisiejszym dniu nad Polską północno-zachodnia, północną, zachodnią oraz częściowo centralną i południowo wschodnią przechodziły komórki burzowe, które miejscami były bardzo gwałtowne. Do tego nad Kaliszem pojawiła się superkomórka, z której zeszła słaba trąba powietrzna.

Lejek nad Kaliszem [Źródło - rc.fm]
Lejek nad Kaliszem [Źródło – rc.fm]

Tak jak wspominaliśmy nawet kilka dni temu we wstępnej prognozie na dzisiejszy dzień, nad Polską – głównie w części północno-zachodniej, zachodniej, częściowo centralnej i północnej naszego kraju mogły się przetoczyć gwałtowniejsze burze. Wczoraj w okolicach godziny 19:00 naszego czasu, została wydana prognoza konwekcyjna na dzień dzisiejszy. I właśnie pierwszy stopień objął w.w. regiony naszego kraju. Cytując: „STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany również dla części Polski południowo – zachodniej głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych / bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu lokalnych trąb powietrznych.” – owy wpis pojawił się również w dzisiejszej aktualizacji prognozy. I jak się okazało, owa prognoza była bardzo trafna dla naszego kraju.

Mapka prognozy siły i aktywności burz dla Polski
Mapka prognozy siły i aktywności burz dla Polski

Przypomnijmy więc, że na zachodzie mieliśmy do czynienia z wzmożonym przepływem powietrza, do tego nasilił się pionowy gradient temperatury powietrza, a co za tym idzie mieliśmy do czynienia z chwiejnością rzędu kilkuset J/kg. Jednak do tego dochodziły jeszcze inne czynniki, które przyczyniły się do powstawania silnych porywów wiatru podczas przechodzenia komórek konwekcyjnych. Dodatkowo pojawiły się też warunki na powstawanie trąb powietrznych, co było wspomniane w prognozie, jednak zagrożenie z tej strony było niewielkie – ale możliwe.

I tak oto doczekaliśmy się – w dzień pojawiły się miejscami bardzo groźnie wyglądające komórki konwekcyjne, które na radarze przybierały lokalnie formacje liniową (bow echo) z charakterystycznym wygięciem w kształcie łuku, pojawiło się też kilka superkomórek, oraz co najmniej 2 zjawiska typu splitting supercells (zjawisko powstaje podczas gdy w jednej superkomórce są dwa mezocyklony i rozdzielają się one na dwie superkomórki – prawo i lewo skrętną).

I tak oto około godziny 18:30 nad Kaliszem i okolicami pojawiła się superkomórka, która wytworzyła słabą trąbę powietrzną. Łowcy burz oczywiście nie zaspali z ostrzeżeniami i wydali właśnie dla tamtego rejonu pierwszy stopień przed trąba powietrzną (ostrzeżenie wydane przed 18:00). Byliśmy czujni i ostrzegliśmy.

Dzisiejsze, trafne ostrzeżenia Sky Predict
Dzisiejsze, trafne ostrzeżenia Sky Predict

Zerwane dachy, połamane drzewa, powyginane znaki, przestawiona sygnalizacja świetlna – to skutki trąby powietrznej, która przeszła w poniedziałkowe popołudnie nad Kaliszem.

– Źródło Głos Wielkopolski

Oczywiście w niedziele pojawiło się więcej takich ostrzeżeń, gdyż możliwość trąb powietrznych jak najbardziej była możliwa, tym bardziej sytuacje na bieżąco było bardzo dobrze widać na skanach radarowych. Niewykluczone więc, że gdzieś w Polsce w innych regionach mieliśmy również do czynienia z trąbą powietrzną. Ale póki co nie ma żadnych doniesień.

Skutek trąby powietrznej nad Kaliszem [Kontakt 24]
Skutek trąby powietrznej nad Kaliszem [Kontakt 24

Za nami więc ostatnio dwa burzowe dni, nie wszędzie jednak w Polsce grzmiało – z czego co niektórzy łowcy nie są zadowoleni, ale jednak to co się działo zasługuje na większą uwagę i podsumowanie, które jest tutaj napisane.

I jeszcze jedna sprawa dotycząca naszej kochanej służby meteorologicznej. W przeciwieństwie do nas, zaspali oni dziś z ostrzeżeniami – przez cały dzień nawet nie kiwnęli palcami, by pofatygować się i umieścić ostrzeżenia przed burzami. A tu proszę bardzo, zeszło nawet tornado – IMGW oczywiście musiało to przespać. Jednak dzięki Bogu Polscy Łowcy Burz zawsze starają się być czujni i pilnują na bieżąco ostrzeżeń – tak jak to widać po dzisiejszym dniu. I sądzę iż na spokojnie możemy zaliczyć kolejną prognozę z ostrzeżeniami do trafionych i udanych!

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.