Silny i porywisty wiatr – głęboki niż „Tanja”.

Skutki silnej wichury - Ząbki k. Warszawy (fot. Grzegorz Zawiślak)

Skutki silnej wichury - Ząbki k. Warszawy (fot. Grzegorz Zawiślak)

W ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin na obszarze naszego kraju spodziewane jest wystąpienie silnych i bardzo silnych porywów wiatru, co związane będzie z wędrówką nad Skandynawią, środkową częścią Bałtyku oraz krajami Bałtyckimi głębokiego ośrodka niżowego o imieniu „Tanja”. Niż ten wywoła duże zróżnicowanie ciśnienia atmosferycznego na stosunkowo małym obszarze, a fronty z nim związane przyniosą dużo chmur i opadów, na ogół deszczu oraz deszczu ze śniegiem.

Mapa topografii barycznej poziomu 500 hPa

Mapa topografii barycznej poziomu 500 hPa (źródło: http://www2.wetter3.de/)

Według najnowszych prognoz numerycznych opartych na modelu GFS, znaczny wzrost prędkości wiatru, początkowo wiejącego z kierunku południowo – zachodniego, skręcającego z upływem godzin na północno – zachodni, spodziewany jest w drugiej połowie nocy, zwłaszcza na północnym – zachodzie oraz północy. Jednak apogeum silnego wiatru należy się spodziewać w okresie 04:00 – 13:00 UTC, kiedy to porywy, szczególnie na wybrzeżu, mogą osiągać prędkość do nawet około 90-100, miejscami aż 105 km/h. Bardzo mocno powieje również w głębi całej północnej, centralnej oraz częściowo wschodniej połowie kraju – do ok. 70-80, zaś na północnym – wschodzie 90 km/h. Na terenach podgórskich i górskich spodziewany jest z kolei halny, który także ma osiągać całkiem sporą siłę. W związku z tym, iż tak silny wiatr może powodować szkody w drzewostanie, przerwy w dostawach energii elektrycznej i innych mediów, utrudnienia komunikacyjne, uszkodzenia zabudowań oraz dachów, już teraz apelujemy Wszystkich na przygotowanie się do wietrznego okresu, który obecny będzie z nami też w piątek. W tym dniu spodziewany jest silniejszy wiatr na ogół z sektora północno – zachodniego, którego porywy mogą dochodzić do około 60-85 km/h (najsilniej powieje nad morzem). Silnym porywom wiatru towarzyszyć będą też słabe i umiarkowane, miejscami dość intensywne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem.

Spodziewana temperatura maksymalna powietrza na piątek, godz. 12:00 UTC (źródło: http://www.meteo.pl/)

Spodziewana temperatura maksymalna powietrza na piątek, godz. 12:00 UTC (źródło: http://www.meteo.pl/)

Jednocześnie do naszego kraju popłynie znacznie cieplejsza masa powietrza polarnego o cechach morskich znad północnego Atlantyku, która jutro, głównie w regionach zachodnich, może się objawić wzrostem temperatury maksymalnej do +6 – +9 stopni Celsjusza. Szczyt wysokich temperatur spodziewany jest jednak na piątek, kiedy to słupki rtęci mogą wzrosnąć do nawet +8 – +12 st.C (lokalnie +13 st.C). Tak ciepło – według modelu UM – ma być w centrum, częściowo na południu, a także zachodzie kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz