Prognoza występowania i siły burz na nadchodzące godziny

W najbliższych godzinach czekają nas kolejne burze. Ich ryzyko jest co prawda ograniczone, ale jeśli się pojawią, mogą być gwałtowne, z ulewami,  dużym gradem i porywistym wiatrem. W prognozie pojawia się 2. stopień zagrożenia!

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W czwartek gwałtowny front atmosferyczny, który jest odpowiedzialny za silne burze u naszych zachodnich sąsiadów, zbliży się do Polski. Płytki niż atmosferyczny, który powstał w nocy wędruje już nad Polską, zmierzając w kierunku Bałtyku. Za jego sprawą front zacznie szybciej zmierzać w kierunku wschodnim. Front oddziela bardzo zróżnicowane masy powietrza, przez co panuje ogromny poziomy gradient temperatury.

Prognoza konwekcyjna na okres 08.08.2013 godz. 10:00 CEST do 09.08.2013 godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na okres 08.08.2013 godz. 10:00 CEST do 09.08.2013 godz. 08:00 CEST

OMÓWIENIE

W gorącym afrykańskim powietrzu nagromadzi się znaczna ilość wilgoci. Przed frontem masa wilgoci będzie największa, przez co w strefie frontowej pojawi się umiarkowana niestabilność. Energia CAPE sięgać będzie na zachodzie Polski do 1500 – 2000 J/kg. Niestabilność pokrywać będzie się ze wzmożonym przepływem w środkowej i górnej troposferze. Odzwierciedlają to prędkościowe uskoki wiatru – DLS 0-6km 20 -23 m/s. Jednakże w dolnej troposferze prędkość przepływu powietrza będzie mała. Pojawią się także, zwłaszcza w Polsce południowo-zachodniej, uskoki kierunkowe. Parametr SRH 0-3 km osiągać będzie miejscami 250-300 m2/s2. Mimo to rozwój burz będzie utrudniony, gdyż pojawi się duża warstwa hamująca. Jest to cecha tak gorącego powietrza, które z racji dużej suchości (poza warstwą graniczną) posiada bardzo stromy pionowy gradient temperatury, przez co częściej dochodzi do powstania silnych inwersji. Sytuacja na dzień dzisiejszy jest o tyle nie pewna, gdyż nie wiadomo czy warstwa hamująca zostanie przebita. Aby tak się stało potrzebna jest silna konwergencja, która wystąpi na Dolnym Śląsku. Burze, które rozwiną się, bardzo szybko staną się niebezpieczne. Formować będą się silne superkomórki, które mogą przynieść opad gradu nawet powyżej 6 cm. W dalszym stadium możliwe są układy liniowe lub bow echo, wtedy największym ryzykiem będzie bardzo silny wiatr silnie przekraczający 100 km/h. Prawdopodobny rozwój burz może zostać zainicjowany w Czechach lub w Sudetach, burze wędrowały by wzdłuż frontu, w kierunku północnym, północno-wschodnim. Dogodne warunki dla rozwoju burz panować będą również na Pomorzu Gdańskim oraz w Warmińsko-Mazurskim. Najgwałtowniejsze zjawiska wystąpią wieczorem. Burze trwać mogą całą noc, systematycznie sięgając regionów wschodnich.

Z RACJI DUŻEGO ZAGROŻENIA POTENCJALNYMI BURZAMI WYDANY ZOSTAJE STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA, LECZ BURZE Z POWODU SILNEJ WARSTWY HAMUJĄCEJ MOGĄ SIĘ NIE ROZWINĄĆ. UZASADNIENIEM STOPNIA 2. JEST FAKT ŻE JEŚLI WARSTWA HAMUJĄCA ZOSTANIE PRZEBITA, TO POWSTAŁE BURZE BĘDĄ BARDZO GWAŁTOWNE.

Opracował Szymon Poręba

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz