Fala na froncie oraz przedfrontowa zbieżność wiatru w warstwie granicznej

Zgodnie z zapowiedziami, w dniu dzisiejszym najpogodniejsza i najcieplejsza pogoda pojawiła się na południu oraz południowym – wschodzie kraju. Oficjalne pomiary meteorologiczne wskazują, że temperatura maksymalna powietrza osiągnęła i przekroczyła wartość 31-32 °C.

Mapa synoptyczna z godziny 20:00 CEST (ESTOFEX)

Mapa synoptyczna z doskonale zaznaczoną zbieżnością wiatru w miejscach z największą ilością formacji burzowych (godzina 20:00 CEST, ESTOFEX)

Wśród najcieplejszych większych miast w Polsce znalazły się m.in. Tarnów, Rzeszów, Nowy Sącz, Przemyśl, Zamość oraz Kraków. Zdecydowanie niższe wartości temperatury pojawiły się w strefie oddziaływania frontu atmosferycznego – około 20-23 °C. W nawiązaniu do poprzedniego wpisu pogodowego, nad naszym krajem pojawił się dość spory kontrast termiczny, który osiągnął ok. 12-13 °C. Dodatkowo na północnym – zachodzie, północy oraz miejscami w rejonach południowo – zachodnich, centralnych i południowych pojawiły się burze, które występują również w chwili obecnej (warto dodać, iż kilka godzin temu w woj. opolskim i śląskim pojawiła się dość aktywna mini superkomórka burzowa). Aktualne obrazy radarowe oraz dane z systemu detekcji wyładowań atmosferycznych wskazują, iż największe ich skupisko znajduje się w woj. łódzkim. Dość aktywne burze występują również na obszarze Czech. Niektóre z nich stopniowo zbliżają się do dzielnic południowo – zachodnich. Najbardziej ciekawa z punktu widzenia meteorologicznego jest komórka burzowa na północnym – wschodzie Czech, która zawiera w sobie rotujący prąd wstępujący i zmierza w stronę południowo – zachodniej części woj. śląskiego. Z analiz synoptycznych wynika, iż prognozy numeryczne na dziś nieco zaniżyły zawartość pary wodnej w dolnej troposferze, której akumulacja nastąpiła wzdłuż uformowanej już dolno-troposferycznej zbieżności wiatru. W związku z tym warunki termodynamiczne dla burz były i wciąż są lepsze, niż zakładały to modele, choć burze w większości pojawiają się na obszarach, które zostały zaznaczone w naszej prognozie konwekcyjnej. Oprócz burz, wskutek zafalowania na froncie, doszło też do rozwoju chmur warstwowych z wbudowanymi strukturami konwekcyjnymi, które na południowym – zachodzie oraz zachodzie przynoszą umiarkowane i dość silne opady deszczu.

Prognozowana chwiejność temodynamiczna na godzinę Prognozowana chwiejność termodynamiczna na godzinę 15:00 UTC (GFS, ESTOFEX)

Prognozowana chwiejność termodynamiczna na godzinę 15:00 UTC (GFS, ESTOFEX)

Jutro strefa pofalowanego frontu atmosferycznego wraz z wyraźnie zaznaczoną zbieżnością wiatru w dolnej troposferze przesunie się bardziej na wschód. Wielkoskalowe oraz miejscami konwekcyjne opady związane z frontem będą występować w pasie od dzielnic północnych, przez centrum, po częściowo rejony południowe. W tych miejscach pojawi się również najniższa temperatura powietrza w przyziemnej warstwie troposfery, która wyniesie zaledwie około 15-18 °C. Zdecydowanie cieplej będzie na południowym – wschodzie, wschodzie oraz w dzielnicach północno – wschodnich, gdzie słupki rtęci mogą wskazać nawet 30-32 °C. Jednocześnie w tych miejscach pojawią się najkorzystniejsze warunki dla rozwoju burz wzdłuż konwergencji wiatru (niewykluczone, że – podobnie jak dziś – dojdzie do nieco większej akumulacji pary wodnej), które miejscami, zważywszy na silniejszy skręt wiatru oraz jego wyraźną zmianę prędkości w dolnych 3000 metrach, mogą przybierać postać superkomórek, z opadami gradu, ulewnym deszczem, a także punktowo silnym / bardzo silnym wiatrem. Inicjacja głębszej konwekcji możliwa jest też na południu i miejscami w centrum kraju. Burze mogą występować zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, przy czym w godzinach nocnych środowisko lepszych warunków termodynamicznych i kinematycznych zacznie być coraz bardziej ograniczone do całej wschodniej części Polski. Czynnikiem ograniczającym rozwój komórek burzowych w większej ilości może być jednak bardzo niska wilgotność powietrza na wysokości izobarycznej 500 hPa, stąd możliwy będzie bardziej dyskretny tryb konwekcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz