W najbliższym czasie Polska będzie pod wpływem wyraźnie chłodniejszej, polarno-morskiej masy powietrza, w środowisku której będą występować korzystne warunki do inicjacji licznych ośrodków konwekcyjnych, w tym także burz. Warunki będą jednak bardziej charakterystyczne dla marca i pierwszej połowy kwietnia, a niżeli czerwca.
Dziś nad Polską będzie wędrować strefa słabego frontu chłodnego, za którym zacznie postępować adwekcja chłodnej masy powietrza. Jej silny spływ będzie zauważalny szczególnie w środkowej troposferze (powierzchnia izobaryczna 500 hPa) – począwszy od nadchodzącej nocy, najpierw na północnym – zachodzie i północy a następnie również w głębi kraju temperatura na wspomnianej wysokości obniży się do -21 – – 22 °C, jednocześnie doprowadzając do zwiększenia się gradientu pionowego temperatury pomiędzy dolną i środkową troposferą. Pierwsze oznaki zwiększania się pionowego kontrastu termicznego zauważalne będą początkowo nad wodami Bałtyku, a później również na krańcach północno – zachodnich i północnych (najbliższa noc), gdzie zostanie zainicjowana konwekcja, która objawi się komórkami opadowymi i pojedynczymi ośrodkami burzowymi. Podczas formacji konwekcyjnych będą występować silne, konwekcyjne porywy wiatru, uwzględniając szybko postępującą adwekcję chłodnej masy oraz zwiększoną do około 10-15 m/s prędkość przepływu poziomego powietrza na powierzchniach 850-700 hPa.
Jutro w ciągu dnia środowisko nieco zwiększonej energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie przemieści się bardziej w głąb kraju. Obecne prognozy wskazują, że inicjacja burz możliwa będzie na północnym – zachodzie, częściowo zachodzie, północy, a także w dzielnicach środkowych i cz. wschodnich. Rozwój głębszej konwekcji spodziewany jest również pojutrze (na chwilę obecną wzdłuż wschodniej części kraju oraz cz. w rejonach północnych i północno – zachodnich) oraz w niedzielę (cała wschodnia część włącznie z północnym – wschodem oraz cz. dzielnice północne i centralne). Analizy najnowszych prognoz modeli numerycznych będą na bieżąco podawane w naszych prognozach konwekcyjnych.