W dniu dzisiejszym w wielu miejscach, które zostały wyznaczone w prognozie konwekcyjnej, doszło do inicjacji całkiem sporej ilości lokalnych komórek burzowych. Analizy różnych modeli numerycznych na jutrzejszy dzień ponownie wyliczają dość korzystne warunki do rozwoju głębszej konwekcji.
Jak wynika z analizy górnych map troposfery, Polska w dalszym ciągu pozostanie na skraju oddziaływania odciętego ośrodka niżowego z centrum ulokowanym nad Europą Północną. Tym razem jego wpływ ograniczy się do części dzielnic północnych i północno – wschodnich, gdzie obecne będzie środowisko bardzo niskiej temperatury powietrza na powierzchni izobarycznej 500 hPa. Model GFS przewiduje, że wyniesie ona zaledwie -22 – -24 °C, tym samym ponownie doprowadzając do wystąpienia istotnie zwiększonego gradientu pionowego temperatury w warstwie 2-5500 metrów (dolne 500 hPa). Wyraźną zmianą będzie jednak przesunięcie się odcinka długiej fali górnej z wiatrem o prędkości do 15-25 m/s (700-500 hPa) w głąb korzystniejszego środowiska termodynamicznego. Te, podobnie jak dziś, pozostanie dość słabe, z maksymalnymi wartościami energii SBCAPE dochodzącymi do około 200-400 J/kg.
Na uwagę zasługują jednak prognozowane uskoki pionowe wiatru związane z obecnością fali, a także strefa wspomagania ruchów wznoszących w środkowej troposferze (700 hPa). Według najnowszych prognoz modelu GFS, pionowy uskok prędkościowy w warstwie 0-6 km wyniesie nawet 20-24 m/s, przy SRH3 (uskok kierunkowy w dolnych trzech kilometrach troposfery) osiągającym około 70-100 m2/s2. Spodziewane warunki kinematyczne mogą więc sprzyjać w nieco lepszej organizacji niektórych burz w niezbyt rozległe formy liniowe / 1-2 ośrodki superkomórkowe (faworyzowane są mini superkomórki), którym będą towarzyszyć – obok silnych, przelotnych opadów deszczu – opady małego gradu oraz silne porywy wiatru.
Niewykluczone, że w rejonie strefy brzegowej RP ponownie dojdzie do rozwoju trąby wodnej (a nawet paru takich zjawisk), dlatego wszyscy przebywający na Wybrzeżu mogą z większą uwagą poobserwować podstawy chmur kłębiastych i kłębiasto-deszczowych, zwłaszcza w pierwszej części dnia. Najkorzystniejsze warunki do inicjacji głębszej konwekcji wystąpią około południa oraz w godzinach popołudniowych i to właśnie wtedy prognozowana jest największa ilość formacji burzowych. Pierwsze z nich możliwe są już jednak od rana na samych krańcach północnych.