Pofalowany front, chłodna masa powietrza – możliwe kolejne burze

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 20.08.2014 godz. 08:00 CEST do 21.08.2014, godz. 08:00 CEST

 

Prognoza konwekcyjna na 20-21.08.2014

Prognoza konwekcyjna na 20-21.08.2014

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Skandynawią znajdzie się centrum układu niskiego ciśnienia „Wilma”. Po jego zachodniej stronie szerokim strumieniem będzie spływać chłodniejsza, polarno-morska masa powietrza, jedynie nad krańcami południowo – wschodnimi, w bezpośrednim oddziaływaniu pofalowanego frontu atmosferycznego, pojawi się cieplejsze powietrze. Z rozległą strefą frontową będzie związana dolno-troposferyczna konwergencja wiatru, sprzyjając inicjacji mocno uwodnionych komórek burzowych. Dodatkowo w godzinach rannych (21 sierpnia) wzdłuż frontu możliwe jest rozwinięcie się mezoskalowego ośrodka niżowego, który na południu, a następnie (podczas ważności kolejnej prognozy) na południowym – wschodzie i wschodzie może przynieść umiarkowane oraz silne opady deszczu pochodzenia wielkoskalowego i miejscami konwekcyjnego.

OMÓWIENIE:

… Krańce południowo – wschodnie…

W bezpośredniej strefie oddziaływania pofalowanego frontu atmosferycznego prognozowane jest pojawienie się wyraźnie zwiększonego uwodnienia troposfery. Według modelu GFS, całkowita wodność (TPW) może osiągnąć 29-33 mm, zaś średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem w dolnych 500 metrach 10-11 g/kg. Wyliczenia numeryczne wskazują, że w cieplejszym sektorze nastąpi wzrost energii SBCAPE, która ma wynieść około 300-850 J/kg, zaś KI 30-36. Uwzględniając zgodność modeli co do strefy dolno-troposferycznej zbieżności wiatru, należy się liczyć z podwyższonym prawdopodobieństwem rozwoju mocno uwodnionych chmur burzowych, którym przede wszystkim będą towarzyszyć ulewne opady deszczu. Nie można wykluczyć, że lokalnie dojdzie do wystąpienia nadmiernych opadów, mogących doprowadzić do punktowych podtopień. Największe prawdopodobieństwo inicjacji głębszej, wilgotnej konwekcji spodziewane jest w godzinach popołudniowych, przy czym rozwój lokalnych burz może nastąpić jeszcze w pierwszej części dnia. Obecność silniejszej konwergencji będzie sprzyjać w łączeniu się poszczególnych ośrodków burzowych w słabo zorganizowane formy multikomórkowe. Całkiem możliwe są również niezbyt rozległe obszarowo struktury wielokomórkowe, podczas których silne i ulewne opady deszczu mogą szczególnie dawać się we znaki (zwłaszcza na południu Podkarpacia).

… Krańce północno – zachodnie i północne …

W środowisku zalegania wyraźnie chłodniejszej masy powietrza, ze zwiększonymi gradientami pionowymi temperatury istnieje pewna możliwość pojawienia się pojedynczych komórek oraz pasm burzowych. Jeżeli spodziewane warunki (SBCAPE do 100-300 J/kg) pozwolą na inicjację nieco głębszej konwekcji, wtedy należy się liczyć z wystąpieniem przelotnych, chwilami dość silnych opadów deszczu oraz punktowo silniejszych porywów wiatru (10-15%).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz