Relacja z V ogólnopolskiego zlotu PŁB – Skywarn Polska

 Jak już jakiś czas temu informowaliśmy, V ogólnopolski zlot Polskich Łowców Burz odbył się w dniach 15-17 sierpnia b.r. w Poznaniu. Tym razem nasz zlot wyróżniał się czymś wyjątkowym, gdyż po raz pierwszy w naszym kraju odbyła się konferencja naukowa poświęcona groźnym zjawiskom atmosferycznym, w której aktywny udział wzięli zarówno przedstawiciele środowisk naukowych, jak i pasjonaci zgromadzeni m.in. w Stowarzyszeniu Skywarn Polska. Tytuł przewodni – Prognozowanie, Obserwowanie, Badanie – Bezpieczeństwo.

Plakat Ale od początku – 15 sierpnia do Poznania powoli zjeżdżały się osoby ze stowarzyszenia Skywarn oraz inni pasjonaci burz, w celu uczestniczenia w jakże ważnym wydarzeniu dnia następnego. Co poniektórzy przyjezdni wykorzystali wolny czas do zwiedzania pięknej stolicy Wielkopolski. Jednak najważniejszą częścią zlotu była konferencja naukowa odbywająca się 16 sierpnia na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Rozpoczęcie konferencji

Rozpoczęcie konferencji [fot. Paweł Cholewa]

 Przed godziną 8:00 w budynku wydziału stawili się członkowie stowarzyszenia Skywarn, by pomóc w dopięciu wszystkiego na ostatni guzik. Powoli również zaczęli się schodzić ludzie zainteresowani wykładami. Chwilę przed godziną 9:00 wszyscy członkowie naszego stowarzyszenia byli obecni na auli, frekwencja osób spoza stowarzyszenia również dopisała – zaczęliśmy więc otwarcie konferencji pierwszym blokiem tematycznym – Badanie zjawisk ekstremalnych. Pierwszy wykład przedstawiany był przez profesora UAM, dr hab. Leszka Kolendowicza o tytule „Zmienność przestrzenna i czasowa występowania burz w Polsce w latach 1951-2013”. W opracowaniu zajęto się problemem częstości występowania dni z burzą w Polsce w okresie ostatnich 63 lat.

Trąby powietrzne w Polsce – Mateusz Taszarek – [fot. Paweł Cholewa]

 Kolejny wykład należał do doktora Bartosza Czerneckiego – „Porównanie liczby raportowanych burz w depeszach meteorologicznych z danymi systemu detekcji wyładowań PERUN”. Celem owego opracowania było porównanie danych dotyczących wyładowań doziemnych pochodzących z systemu detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych „PERUN” z informacjami raportowanymi przez obserwatorów w depeszach meteorologicznych SYNOP.
W dalszej kolejności, magister Mateusz Taszarek i „Zmienność przestrzenna i czasowa występowania trąb powietrznych w Polsce”. Celem opracowania było zanalizowanie przestrzennego oraz czasowego zróżnicowania występowania trąb powietrznych w Polsce oraz oszacowanie ryzyka na wystąpienie niszczycielskiego tornada. Łączna liczba 269 przypadków uzyskanych z bazy danych ESWD i poddanych kontroli jakości została uwzględniona w analizie.

Frekwencja

Frekwencja na wykładach była dość spora [fot. Paweł Cholewa]

 Superkomórkowa trąba powietrzna z dnia 14 lipca 2012 r. – mgr Mateusz Taszarek wraz z członkiem stowarzyszenia Skywarn mgr. Szymonem Walczakiewiczem. Panowie analizowali w różnych skalach warunki atmosferyczne w jakich przemieszczała się superkomórka i starali się odpowiedzieć na pytanie dlaczego wygenerowała ona trąbę powietrzną, która zostawiła łączny pas zniszczeń o długości około 70km i maksymalną szerokość 625m, powodując istotne zniszczenia w drzewostanie, infrastrukturze oraz zabijając 1 osobę i raniąc kolejnych 7 osób.

Kolejny wykład był również bardzo interesujący – dr Anna Odzimek – „Wyładowania elektryczne nad chmurami burzowymi (TLE).” Wyładowania elektryczne nad chmurami burzowymi o czasie trwania rzędu od kilku mikrosekund do kilkuset milisekund, czyli zjawiska Transient Luminous Events (TLE) – rodzaj TLE znany większości z Was to tzw. red sprite, czy z polskiego potocznie duszki – są przedmiotem badań fizyków i meteorologów już od około trzech dekad.

WRF EMS

Mgr inż. Łukasz Pajurek i jego prezentacja [fot. Paweł Cholewa]

 W dalszym ciągu nasz sympatyk z forum, mgr inż. Łukasz Pajurek – „Wykorzystanie oprogramowania WRF EMS w prognozowaniu burz – wstęp do samodzielnego modelowania numerycznego pogody konwekcyjnej”. W niniejszym wystąpieniu przedstawiono wprowadzenie do systemu WRF EMS, jako systemu, który można wykorzystać nawet na własnym domowym sprzęcie.
Tym samym zaczęliśmy drugi blok tematyczny – prognozowanie zjawisk ekstremalnych – Członek stowarzyszenia Skywarn Grzegorz Zawiślak – „Parametry kinematyczne i termodynamiczne, a gwałtowne burze w Polsce.” Grzesiek omawiał dość rzadko występujące środowiska termodynamiczne i kinematyczne w troposferze, zwłaszcza w szczycie sezonu burzowego.

Superkomórka

Wojtek Pilorz – jedna z najlepszych prezentacji [fot. Paweł Cholewa]

 I jedna z najlepszych prezentacji ocenionych przez publiczność – członek naszego stowarzyszenia Wojtek Pilorz – „Radarowa detekcja superkomórek w Polsce”. Superkomórka to szczególny rodzaj burzy, generujący cały szereg zagrożeń, począwszy od nawalnych opadów deszczu, poprzez opady dużego gradu i silne porywy wiatru, a na trąbach powietrznych skończywszy. Dlatego też niezbędne wydaje się rozpoznanie tego typu burz i ich nowcasting.
Kolejna prezentacja wygłaszana przez naszego prezesa stowarzyszenia Artura Surowieckiego – „Burze w warunkach dużej chwiejności termodynamicznej w Polsce”. Artur omawiał najbardziej spektakularne przypadki burz w Polsce w bardzo chwiejnej masie powietrza oraz zaprezentował statystyki zbiorcze dotyczące występowania burz w bardzo chwiejnych masach powietrza w Polsce w latach 2009-2013.

Derecho

Krzysztof Ostrowski i Szymon Walczakiewicz i ich wykład [fot. Paweł Cholewa]

 Nasi członkowie stowarzyszenia – mgr Szymon Walczakiewicz wraz z mgr Krzysztofem Ostrowskim przedstawili swoje opracowanie pt. „Nawałnica z 23 VII 2009 r. jako przykład derecho w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem obszaru Polski.” Celem pracy było przeanalizowanie warunków meteorologicznych jakie wystąpiły 23 VII 2009 r. w środkowej Europie i zbadanie przyczyn powstania tak dynamicznej burzy.
Po wygłoszeniu tej prezentacji nastąpił czas na przerwę obiadową, a po niej członkowie Skywarn udali się na obrady, podczas których do stowarzyszenia dołączyły cztery nowe osoby – Anna Kłosińska, łowczyni z Krakowa, Juliusz Orlikowski z Gdyni, Sebastian Kendzierski oraz Mateusz Słomkowski, łowca z Włocławka – serdecznie gratulujemy i witamy w naszych szeregach!

Publiczność

Zainteresowanie publiczności [ fot. Paweł Cholewa]

 Podczas gdy członkowie stowarzyszenia Skywarn obradowali przez dłuższy czas nad ważnymi kwestiami oraz rekrutowali nowe osoby do naszych szeregów, goście znajdujący się w auli mogli uczestniczyć w podstawowych wykładach bloku tematycznego, podczas których trwania zaprezentowano poniższe prezentacje: „Krótki kurs chmuroznawstwa” – Sebastian Kendzierski oraz Natalia Pilguj, „Chmury cumulonimbus i zjawiska ekstremalne z nimi związane” – Paweł Kotecki, „Specyfika badań topoklimatycznych na wyspie Uznam i Wolin: wyniki badania sekcji meteorologicznych” – Aleksandra Szabelska i Artur Żyto.

SkyPredict

Tomasz Czechowski o SkyPredict [fot. Paweł Cholewa]

 Tym samym doszliśmy do ostatniego również podstawowego bloku tematycznego – obserwowanie zjawisk ekstremalnych. Pani mgr Agnieszka Majkowska – „Zastosowanie zdjęc satelitarnych w badaniach ekstremalnych zjawisk atmosferycznych.”  Dane satelitarne Landsat znajdują szerokie zastosowanie w badaniach środowiska m.in. w klimatologii, rolnictwie, gospodarce przestrzennej, hydrologii, geologii, leśnictwie, energetyce oraz w zarządzaniu kryzysowym.
Następny wykład należał do członka naszego stowarzyszenia – Tomasz Czechowski – „Interpretacja ostrzeżeń jako kluczowy czynnik bezpieczeństwa przed zagrożeniem ze strony gwałtownych burz.” Prezentacja obejmowała kwestie zagadnień takich jak funkcjonowanie systemu wczesnego ostrzegania SkyPredict Polskich Łowców Burz. Tomasz przedstawiał zagadnienia dotyczące interpretowania informacji dotyczących prognoz groźnych zjawisk oraz sugestie dotyczące tego, jak często śledzić informacje w odniesieniu do spodziewanych burz. Przedstawił również podstawowe informację dotyczące zasad bezpieczeństwa podczas burz oraz fakty i mity o piorunach.

Niż Xavery

Szymon Walczakiewicz i Niż Xavery [fot. Paweł Cholewa]

 Ostatnie dwie prezentacje należały do członków naszego stowarzyszenia. Mgr Szymon Walczakiewicz – „Xavery – Orkan, huragan, cyklon, czy niż szerokości umiarkowanych? Warunki hydrologiczno-meteorologiczne. Przebieg i skutki w Polsce, i w Europie.” Podczas tej prezentacji Szymon chciał wyjaśnić z czym tak naprawdę mieliśmy do czynienia w dniach 4-9 grudnia 2013 r. Podczas przejścia niżu Xavery w Polsce notowano silny wiatr, którego porywy przekraczały 100 km/h – najwyższy odnotowany poryw w Polsce zanotowano w Ustce 118,9 km/h, zaś najniższe ciśnienie atmosferyczne na poziomie morza zanotowała stacja na Helu – 976,8hPa. Wykłady zakończył ostatnią prezentacją Grzegorz Zawiślak – „Ściganie i łowienie burz w praktyce.” Przedstawił on w prezentacji ściganie i łowienie burz jako hobby – czyli postawił burze w lepszym świetle ukazując piękne zdobycze jakimi były niesamowite pioruny uchwycone przez łowców czy piękne chmury burzowe. Jak zachować bezpieczeństwo podczas łowów i jak się obchodzić ze sprzętem.

 Wykłady i cały zlot był bardzo udany – połączyliśmy pasję łowienia burz wraz z pełnym profesjonalizmem, współtworząc wykłady i prezentację wraz z Zakładem Klimatologii na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na zlocie frekwencja wynosiła około 120 osób – dziękujemy bardzo Wszystkim organizatorom, bez których to taka forma zlotu by się nie odbyła, ale i dziękujemy Wszystkim za przybycie na V ogólnopolski zlot łowców burz. Podziękowania należą się również prelegentom za profesjonalne przygotowanie się do swoich prezentacji. Liczymy na to, że w przyszłym roku będzie nas jeszcze więcej.

Łowcy

Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Z życia Stowarzyszenia Skywarn PL. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.