Prognoza konwekcyjna na dzień 19.05.2015 i na noc 19/20.05.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.05.2015 godz. 08:00 CEST do 20.05.2015, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.05.2015 i na noc 19/20.05.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.05.2015 i na noc 19/20.05.2015

We wtorek większość Polski znajdzie się w ciepłym sektorze niżu znad Morza Północnego. Do naszego kraju będzie napływać bardzo ciepłe i wilgotne powietrze z południowego-zachodu kontynentu. Masa powietrza będzie cechować się podwyższoną chwiejnością termodynamiczną, co oznacza możliwość wystąpienia zjawisk burzowych. Do zachodniej części naszego kraju wkroczy chłodny front atmosferyczny wspomnianego niżu (i związany z nim prąd strumieniowy w górnej troposferze), co stanowić będzie czynnik wpływający na rozwój i siłę burz.

OMÓWIENIE:

…Pas od Śląska i Małopolski przez Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury i Podlasie…

W rejonie prognozowana jest mala/umiarkowana chwiejność (CAPE 500-1000 J/kg). Na skutek przedfrontowej strefy konwergencji i ruchów wznoszących w ciągu dnia (zwłaszcza po południu) spodziewany jest dość intensywny rozwój chmur Cb. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych/dużych pionowych uskoków wiatru (DLS do 15-20 m/s, 0-3 km shear do 15 m/s). W związku z tym należy spodziewać się rozwoju multikomórek, niewykluczony jest także rozwój 2-3 superkomórek. Ze względu na podwyższoną wodność w pionie (do 30 mm) opady deszczu mogą być dość obfite, zwłaszcza w rejonach burz wielokomórkowych. W przypadku lepiej zorganizowanych struktur burzowych (niewielki układ liniowy czy superkomórka) miejscami istnieje ryzyko wystąpienia silnych porywów wiatru oraz grad o średnicy 1-2 cm. Na północnym-wschodzie kraju istnieje marginalne ryzyko wystąpienia słabej trąby powietrznej. Największe natężenie zjawisk konwekcyjnych spodziewane jest od południa do godzin wieczornych, ale burz nie można zupełnie wykluczyć również w nocy. Niewykluczona jest aktualizacja prognozy do 1 stopnia zagrożenia na tym obszarze.

…Ziemia Lubuska, Pomorze i Wielkopolska…

W rejonie prognozowana jest niewielka chwiejność (CAPE 200-400 J/kg). Konwekcja ma rozwijać się w warunkach dużych pionowych uskoków wiatru, zwłaszcza w środkowej i górnej troposferze (DLS 20-35 m/s). Jednak ze względu na prognozowane dość niskie wierzchołki chmur  (w granicach 6 km) wpływ ścinania z wyższych warstw troposfery może być ograniczony. Nie można jednak wykluczyć rozwoju 1-2 mini superkomórek burzowych przynoszących silne porywy wiatru. Burze są możliwe przede wszystkim w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, a ich szanse są małe/umiarkowane.

…Polska południowo-wschodnia…

W rejonie prognozowana jest nieduża chwiejność (CAPE 200-400 J/kg). Ze względu na powolne zbliżanie się strefy frontowej burze możliwe są przede wszystkim w godzinach wieczornych i nocnych, a ich szanse są mniejsze niż w dzień w pasie Polski środkowej. Rozwój konwekcji będzie miał miejsce w warunkach małych/umiarkowanych pionowych uskoków wiatru i tworzyć się mogą głównie niezorganizowane multikomórki i pojedyncze komórki. Miejscami możliwy silniejszy deszcz oraz grad (zwłaszcza na terenach wyżej położonych).

Prognoza może ulec aktualizacji do 1 stopnia zagrożenia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz