PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.05.2015, godz. 08:00 CEST do 21.05.2015, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA został wydany dla wschodniej i częściowo centralnej części Polski z powodu ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru, a także z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego i trąby powietrznej.
STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA został wydany dla południowej i południowo-wschodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego i opadów dużego gradu, a także z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znalazła się w strefie pofalowanego, quasi-stacjonarnego frontu atmosferycznego ciągnącego się z południowego zachodu na północny wschód i przebiegającego przez środkową część Europy. Z upływem czasu położenie tego frontu będzie coraz bardziej południkowe. W rejonie frontu będą tworzyć się niewielkie ośrodki niskiego ciśnienia i strefy konwergencji, przemieszczające się z południowego zachodu i z południa na północny wschód i północ. Jeden z niewielkich niżów i zafalowanie na froncie będzie przechodzić w środę w ciągu dnia przez Polskę. Omawiany front będzie znajdować się na wschodnim obrzeżu długiej fali górnej znajdującej się nad Europą Zachodnią. W górnej i w środkowej troposferze będzie tu panować nieco silniejszy przepływ powietrza, dzięki czemu burze tworzące się w rejonie frontu atmosferycznego, w tym w Polsce, mogą miejscami przybierać bardziej zorganizowany charakter. Nad Polską będą znajdować się dwie wyraźnie odróżniające się termicznie masy powietrza. Na południowym wschód i wschód kraju napłynie powietrze zwrotnikowe znad południa Europy, podczas gdy pozostała część kraju będzie znajdować się w masie powietrza polarnego morskiego.
OMÓWIENIE
… Polska Środkowa i Wschodnia …
CAPE na poziomie 1000-1500 J/kg oraz strefa konwergencji w dolnej troposferze, która będzie przebiegać wzdłuż linii pofalowanego frontu atmosferycznego, będą przyczyną formowania się w godzinach popołudniowych ośrodków burzowych. Najwięcej ośrodków burzowych powinno formować się od zachodniej części woj. podlaskiego, po wschód, południe i częściowo centrum woj. mazowieckiego, wschód woj. łódzkiego i woj. świętokrzyskie. Z upływem dnia strefa burz będzie się przemieszczać na wschód. Komórki burzowe powinny tworzyć klastry burz z uwagi na ścinanie pionowe wiatru 0-6 km AGL (DLS) osiągające ok. 15 m/s. Ścinanie pionowe wiatru w warstwie 0-3 km AGL ma dochodzić do 15-20 m/s, co może doprowadzić do uformowania się liniowego układu konwekcyjnego z silnym, punktowo porywistym i niszczącym wiatrem. Podwyższona wartość pionowego ścinania wiatru 0-6 km AGL wraz z podwyższonymi wartościami SRH 0-3 km do ok. 150-300 m2/s2 może doprowadzić do utworzenia się kilku superkomórek, zwłaszcza na Mazowszu i Podlasiu. Jeśli one wystąpią, znacznym zagrożeniem przede wszystkim będzie opad dużego gradu oraz ulewne opady deszczu. Z uwagi na pewne niedosyty wilgoci w środkowej części troposfery, podczas burz superkomórkowych mogą także występować bardzo silne porywy wiatru. W zachodniej części omawianego regionu (woj. podlaskie, woj. mazowiecki i woj. świętokrzyskie / wschód woj. łódzkiego) z uwagi na niski poziom LCL i dość sporą wartość CAPE w dolnych 3 km troposfery, istnieje też niewielkie ryzyko utworzenia się trąby powietrznej. Natomiast we wschodniej części omawianego obszaru w godzinach popołudniowych nie wyklucza się pojawienia kilku zwykłych, krótkotrwałych komórek, które mogą również – z uwagi na dość wysoki poziom LCL – spowodować punktowe wystąpienie porywistego wiatru, a także przynieść opad gradu o średnicy do 2-3 cm. Pod wieczór i w nocy burze wielokomórkowe znajdą się w woj. lubelskim i w południowej części woj. podlaskiego, gdzie przede wszystkim wzrośnie zagrożenie ulewnymi opadami deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Silny wiatr może występować nadal, o ile burze zorganizują się w układ wielokomórkowy zawierający w sobie liniowe rdzenie opadowe. Aktualizacja do drugiego stopnia – w zależności od stanu zachmurzenia i najnowszych danych obserwacyjnych – jest niewykluczona.
… Górny Śląsk, Małopolska, Podkarpacie …
Linia frontu przez tę część kraju będzie wędrować wolniej, niż w pozostałej części Polski, z uwagi na pewne oddalenie od fali na froncie i tworzącego się na niej niewielkiego niżu. Jednak z uwagi na orografię terenu, CAPE na poziomie 1500-2000 J/kg oraz prognozowane strefy zbieżności, również w tym regionie prognozuje się wystąpienie burz, które miejscami mogą być gwałtowne. DLS o wartości 15-20 m/s będzie sprzyjać organizacji komórek burzowych w układy wielokomórkowe, być może w układy typu training storms, co rodzi poważne zagrożenie nadmiernymi opadami deszczu, zwłaszcza w zachodniej połowie omawianego obszaru. Tu również możliwe są burze superkomórkowe przynoszące duży grad. Wygląda na to, że najsilniejsze zjawiska pojawią się w zachodniej i w środkowej części woj. małopolskiego, jednak w ciągu wieczora i nocy ich strefa będzie wędrować powoli na wschód. Modele prognozują wystąpienie dość rozbudowanej burzy wielokomórkowej, która by powstała z komórek powstałych nad obszarami górskimi i wieczorem przemieściłaby się na północny wschód, w stronę woj. świętokrzyskiego / Kotliny Sandomierskiej. Natomiast na krańcach zachodnich omawianego obszaru, z uwagi na dość sporą chwiejność w dolnej troposferze, wczesnym popołudniem istnieje marginalne ryzyko powstania trąby powietrznej. W ciągu dnia trochę burz powstałych na skutek oddziaływania orografii terenu wystąpi też w woj. podkarpackim. Późnym wieczorem / w ciągu nocy burz może jednak przybyć, z uwagi na bliższe położenie frontu atmosferycznego i pojawienie się strefy zbieżności wiatru. Burze te będą prawdopodobnie zorganizowane w układy wielokomórkowe, w których głównym zagrożeniem może się okazać obfity opad deszczu. Podobnie, jak w przypadku Polski Środkowej i Wschodniej, część obszaru w ciągu środy może otrzymać aktualizację do stopnia drugiego zagrożenia. Jednak z powodu wytworzenia się układu MCS nad południowo-wschodnimi Węgrami, pomimo prognozowanych dogodnych warunków rozwoju silnych burz, wydany zostaje tylko pierwszy stopień zagrożenia. Zachmurzenie związane z resztkami tego układu może znacząco osłabnąć chwiejność termodynamiczną na tym obszarze.
… Pomorze, Wielkopolska …
Po chłodnej stronie frontu atmosferycznego prognozowana jest niewielka strefa podwyższonej energii dostępnej drogą konwekcji do ok. 200-300 J/kg. Z tego powodu rozwinie się kilka komórek opadowych. Komórki te powinny być słabe, jednak nie wyklucza się, że kilka z nich będzie w stanie wygenerować pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Pod wieczór komórki powinny znacząco osłabnąć.