PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 21.05.2015, godz. 08:00 CEST do 22.05.2015, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców południowo-wschodniej Polski, Tatr i Podhala z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych opadów deszczu oraz w mniejszym stopniu z powodu opadów gradu.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W piątek Polska będzie w zasięgu przedniej części górnej doliny fali geopotencjału. W dolnej troposferze nad większą częścią kraju dominować będzie klin wysokiego ciśnienia związany z wyżem znad Atlantyku. Jednak południowo-wschodnie krańce pozostaną w strefie oddziaływania frontu stacjonarnego, na którym dojdzie do zafalowania. Za frontem Polska będzie w zasięgu świeżej masy powietrza polarno-morskiego, a przed będzie to masa o cechach zwrotnikowych.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
Na obszarze południowo-wschodnich krańców Polski prognozowana jest umiarkowana i wysoka chwiejność atmosfery (CAPE około 400-1000 J/kg, LI -1°C/-3°C). Warunki kinematyczne nie będą podwyższone (DLS 10-15 m/s, LLS < 10 m/s). Dodatkowo obecna będzie zwiększona zawartość wody w pionowym profilu troposfery przekraczająca 30 mm.
W prognozowanych warunkach mogą wystąpić burze, którym towarzyszyć będzie głównie intensywny opad deszczu do 25-30 mm w czasie trwania zjawiska. Dodatkowo nie wyklucza się opadów gradu do 2-3 cm. Prognozuje się powstanie burz wielokomórkowych ale nie można wykluczyć też i superkomórek zwłaszcza w warunkach zwiększonej kinematyki. Burze o ile powstaną pojawią się już w godzinach około południowych, a zaczną zanikać pod wieczór. Będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim z niewielkimi odchyleniami na prawo lub lewo od średniego toru jeśli powstania superkomórka. Ze względu na niestabilność frontu atmosferycznego chwiejna masa może ulokować się na wschód od naszej granicy i burze nie wystąpią. Mimo to największe ich prawdopodobieństwo wystąpienia jest tuż przy wschodniej granicy naszego kraju.
W przypadku Tatr i Podhala energia termodynamiczna nie będzie tak wysoka jak na południowym-wschodzie Polski bo wyniesie maksymalnie tylko 50-150 J/kg. W takich warunkach w obecności sprzyjającej kinematyki (DLS 15-20 m/s) oraz dużej zawartości wody w pionowym słupie powietrza PW do 25-30 mm mogą powstać komórki konwekcyjne przynoszące ulewny deszcz, miejscami nawet do 30-40 lub więcej milimetrów w ciągu 24 godzin. Niektóre z komórek konwekcyjnych mogą dać wyładowania o ile uda im się pokonać barierę górską.
Prognoza może zostać zaktualizowana wraz z rozwojem sytuacji synoptycznej.