W dniu jutrzejszym nad Polskę nasunie się strefa ciepłego frontu atmosferycznego, za którym będzie postępować adwekcja bardzo ciepłej i chwiejnej masy powietrza, sprzyjając inicjacji aktywnych ośrodków burzowych.
Najnowsze wyliczenie numeryczne (godzina 12 UTC) w dalszym ciągu podtrzymują, że najkorzystniejsze warunki do rozwoju burz podczas całej jutrzejszej doby wystąpią w dzielnicach południowych, południowo – zachodnich, częściowo zachodnich, środkowych, cz. północnych oraz północno – wschodnich. Pod wpływem możliwego zwiększenia się energii potencjalnej dostępnej drogą konwekcyjną do 700-2300 J/kg (MUCAPE), a także nasunięcia się krótkiej fali górnej z wielkoskalowym wspomaganiem procesów konwekcyjnych oraz silniejszym przepływem poziomym powietrza na wysokościach izobarycznych 700-500 hPa (do 15-20 m/s), należy się liczyć z formowaniem gwałtownych komórek burzowych ze zwiększonym potencjałem do organizowania się w superkomórki oraz struktury wielokomórkowe (wpływ dywergencji i konwergencji wiatru). Niewykluczone, że powstałe burze z upływem dnia (godziny popołudniowe) przybiorą formę większego układu burzowego przemieszczającego się z południowego – zachodu na północny – wschód, z jednoczesną tendencją do tworzenia się kolejnych komórek burzowych (wpływ chwiejnej masy powietrza oraz silnego wymuszania ruchów wstępujących), zarówno w jego obrębie, jak i w dalszej odległości od głównej strefy potencjalnego klastra. Wyliczenia modeli wskazują, że inicjacja burz najszybciej nastąpi w rejonach południowo – zachodnich, z upływem godzin stopniowo obejmując kolejne wyżej wymienione dzielnice Polski. Najsilniejszym formacjom burzowym będą towarzyszyć ulewne i nawalne opady deszczu, miejscami silne oraz bardzo silne porywy wiatru, a także grad o średnicy do 2-3,5 cm. Ryzyko silniejszych gradobić będzie szczególnie podwyższone w trakcie powstania burz zawierających w sobie rotujący prąd wstępujący (wpływ wyraźnej zmiany kierunku i prędkości wiatru wraz z wysokością w warstwie 0-3 km).
Nocą z piątku na sobotę krótka fala górna z dynamicznym wspomaganiem procesów konwekcyjnych przemieści się nad częściowo dzielnice północne, północno – wschodnie i wschodnie, w dalszym ciągu zapewniając korzystne warunki do trwania i rozwoju następnych burz z konwekcji uniesionej (obecność MUCAPE i silnego wymuszania ruchów wstępujących). Ich występowanie może mieć miejsce również w głębi kraju.
Warto podkreślić, że tym razem różne modele numeryczne są zgodne co do rozwoju i przebiegu jutrzejszych wydarzeń, dlatego tym bardziej miejmy na uwadze podwyższoną możliwość silnej inicjacji ośrodków burzowych.