Prognoza konwekcyjna na dzień 12.06.2015 i na noc 12/13.06.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 12.06.2015, godz. 08:00 CEST do 13.06.2015 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydana dla Polski zachodniej i centralnej ze względu na intensywne opady deszczu, opady dużego gradu, silne porywy wiatru i niewielkie ryzyko powstania trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek nad synoptycznym obszarem Europy dominować będą wyże. Jedynie północna Skandynawia i rejon zatoki Biskajskiej znajdować się będą w bezpośrednim zasięgu niżów. W tym samym czasie Polska zostanie podzielona przez płytką zatokę niskiego ciśnienia, w której znajduje się pofalowany, ciepły front atmosferyczny, za którym z kierunków południowych zacznie napływać gorąca i niestabilna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Należy także zwrócić uwagę na wkraczającą od zachodu krótką falę, z którą związany będzie płytki niż górny. Ta sytuacja doprowadzi do zainicjowania głębokiej konwekcji w zwrotnikowej masie powietrza.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia i możliwością burz…

Prognoza konwekcyjna na dzień 12.06.2015 i na noc 12/13.06.2015

W ciągu dnia, za przemieszczającym się od południowej strony ciepłym frontem, będzie napływać powietrze charakteryzujące się coraz większą wilgotnością bezwzględną. Według modeli numerycznych, w przypadku punktu rosy ma ona wzrosnąć lokalnie do 20 stopni Celsjusza. W środkowej części troposfery pionowy gradient termiczny wyniesie ok 7 C/km. Takie warunki zaowocują wzrostem energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do poziomu 1000-2000 J/kg, a parametr LI spadnie do -7. Obecność niżu górnego doprowadzi do znacznego przyśpieszenia poziomego przepływu mas powietrza, nad strefą chwiejności. To z kolei zaowocuje umiarkowanymi wartościami parametrów kinematycznych. Dlatego DLS będzie wynosił 10-20 m/s. Jednak na co warto zwrócić uwagę, to stosunkowo silny przepływ powietrza w dolnej troposferze, który na wysokości izobarycznej 850 hPa ma sięgać 15 m/s z kierunku południowego. Dzięki temu, obecny będzie stosunkowo silny LLS przekraczający wieczorem 10 m/s. W tym środowisku znajdą się również silne procesy wspomagające konwekcję. Będą nimi głównie wyraźne strefy przyziemnej konwergencji wiatrów i wywołane obecnością krótkiej fali górnej, procesy quasi-geostroficzne.

Na tej podstawie przewiduje się rozwój komórek konwekcyjnych, które mogą zacząć powstawać już w godzinach około południowych. Jednak ich znaczna intensyfikacja i organizacja nastąpi popołudniu i wczesnym wieczorem. W tym czasie burze mogą przybrać formę superkomórek i układów MCS z możliwą wbudowaną linią szkwału. W przypadku wystąpienia superkomórek należy spodziewać się przede wszystkim opadów gradu dochodzących do 3-3,5 cm średnicy, a także silnych porywów wiatru. Z uwagi na skrętność wiatru (SRH 0-3 km ok. 100 m2/s2) i umiarkowany LLS, nie można wykluczyć powstania trąby powietrznej. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się być powstanie układu MCS, który z uwagi na wodność troposfery rzędu nawet 40 mm, może powodować wystąpienie intensywnych opadów deszczu, a w przypadku powstania formacji liniowych, także i silnych porywów wiatru dochodzących do 90 km/h, a lokalnie nawet i silniejszych. Generalnym kierunkiem przemieszczania się ośrodków burzowych będzie północny-wschód. Z uwagi na korzystne warunki termodynamiczne w nocy, można spodziewać się występowania burz, aż do wczesnych godzin rannych, lecz z każdą godziną trwania nocy powinny być już coraz słabsze.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz