Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.06.2015 i na noc 13/14.06.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 13.06.2015 godz. 08:00 CEST do 14.06.2015, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.06.2015 i na noc 13/14.06.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 13.06.2015 i na noc 13/14.06.2015

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów większego gradu i porywistego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

Polska będzie pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad południowej części Płw. Skandynawskiego oraz systemu frontów z nim związanych. Nad zdecydowaną większością kraju będzie zalegać bardzo ciepła i dość chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W nocy z soboty na niedzielę z zachodu na wschód będzie się przesuwać chłodny front atmosferyczny, za którym zacznie napływać masa powietrza polarnego morskiego. Przepływ powietrza w wyższych partiach troposfery będzie słaby, co najwyżej umiarkowany (do ok. 15 m/s w warstwie izobarycznej 500 hPa), co w połączeniu ze słabym przepływem powietrza w dolnej troposferze będzie przyczyną niezbyt dużych wartości wskaźników kinematycznych.

OMÓWIENIE

… Południowo-wschodnia część kraju …

Rano resztki nocnego układu MCS zalegającego obecnie nad centralną częścią kraju będą jeszcze przechodzić nad krańcami wschodnimi Polski. W ciągu dnia energia potencjalna dostępna drogą konwekcji CAPE osiągnie ok. 1000-1500 J/kg, co może doprowadzić do rozwoju komórek burzowych w godzinach popołudniowych, zwłaszcza w górach i na terenach podgórskich. Z powodu niewielkich wskaźników kinematycznych, nie przewiduje się zorganizowanych form burz, jednak najsilniejsze komórki mogą dać intensywne opady deszczu, drobny grad i dość silny wiatr. Istnieje możliwość kilku podtopień w związku z bardzo wolnym ruchem komórek burzowych. Stopień 1. zagrożenia wydaje się zbędny ze względu na niewielką ilość prognozowanych burz oraz ich krótki okres trwania. Wieczorem i w nocy burze powinny zaniknąć, za wyjątkiem woj. śląskiego i zachodniej części Beskidów.

… Pozostała część kraju objęta 1. stopniem zagrożenia i możliwością burz …

Późnym popołudniem do Polski Zachodniej wejdzie większy układ burzowy, prawdopodobnie w postaci niezorganizowanego, lecz rozległego klastra burz ciągnącego się wzdłuż chłodnego frontu atmosferycznego. Pod wpływem energii CAPE przekraczającej 1500 J/kg i wspomagania konwekcji w środkowej części troposfery, system ten będzie trwać również wieczorem i w nocy, choć znacznie osłabnie. Wyjątkiem będzie południowy zachód Polski, zwłaszcza rejon Sudetów. Tam burze mogą rozwinąć się już po południu, a ich rozwój będzie spowodowany przede wszystkim przez czynniki orograficzne. Burze z południowego zachodu Polski mogą mieć tendencję do dołączania się do klastra burz wędrującego wieczorem i w nocy przez Polskę z zachodu na wschód. Głównym problemem w przypadku prognozowanych zjawisk burzowych wydają się być obfite opady deszczu, głównie z uwagi na powolne przemieszczanie się burz. To głównie z tego powodu na południowym zachodzie Polski zostaje wydany stopień 1. zagrożenia. Inne zagrożenia będą mniej istotne i jeśli wystąpią, to tylko w kilku przypadkach i nie będą mieć zbyt dużego natężenia. DLS na poziomie 10-15 m/s nie będzie sprzyjać rozwojowi silnych i zorganizowanych układów burzowych. Niezbyt silne burze, które będą się utrzymywać na skutek wspomagania konwekcji w środkowej troposferze, w drugiej części nocy i w niedzielę nad ranem obejmą centrum Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz