Prognoza konwekcyjna na dzień 22.07.2015 i na noc 22/23.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 22.07.2015 godz. 08:00 CEST do 23.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski zachodniej i częściowo centralnej ze względu na silne porywy wiatru i intensywne opady deszczu, a w mniejszym stopniu ze względu na opady dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 22.07.2015 i na noc 22/23.07.2015

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We środę, Polska znajdować się będzie w obszarze pofalowanego frontu atmosferycznego. Nad znaczną częścią naszego kraju zalegać będzie gorąca i wilgotna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Jedynie na północy będziemy mieć do czynienia z powietrzem polarnomorskim, które w nocy zacznie wdzierać się coraz dalej w głąb kraju. Dlatego na zachodzie, gdzie wpływ frontu będzie największy, należy spodziewać się zjawisk burzowych.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W zwrotnikowej masie powietrza, w ciągu dnia będziemy obserwować stopniowy wzrost wilgotności powietrza, co przełoży się na wzrost energii konwekcji CAPE do 700-1300 J/kg. Wysoka temperatura, a co za tym idzie wysoki poziom kondensacji z uniesienia (LCL > 1500 m), przy braku wyraźnych stref wspomagania konwekcji powinien skutecznie zablokować rozwój wypiętrzonych chmur kłębiastych. Dopiero wieczorem i w nocy, kiedy LCL będzie niższy, a dodatkowo pojawi się wspomaganie w postaci frontu, powinniśmy oczekiwać powstania pierwszych burz. Warunki kinematyczne w obrębie chwiejności będą dobre (DLS 15-22 m/s, LLS 5-10 m/s, SHR 100-250 m2/s2).

Pierwszych burz na zachodzie kraju należy spodziewać się po godzinie 20 CEST, jednak niewykluczone, że pojedyncze komórki pojawią się wcześniej. Znaczące wartości wskaźników kompozytowych świadczą o potencjale prognozowanych warunków, jednak największa aktywność zjawisk prognozowana jest na godziny nocne, co może ograniczyć niszczący potencjał burz. Pomimo dużego SRH, najprawdopodobniejszym trybem konwekcji wydają się być formacje wielokomórkowe (MCS z być może wbudowaną linią szkwału). Superkomórki także będą możliwe, jednak ryzyko ich powstania będzie ograniczone. O takim scenariuszu świadczą prognozowane wektory propagacji skierowane pod niewielkim kątem w stosunku do osi frontu. Największym zagrożeniem podczas przechodzenia układu/ów będą silne porywy wiatru. O potencjale do generowania znaczących wiatrów związanych ze zjawiskiem downburst mówi parametr delta theta-e, którego wartość wzrośnie do ok. 16. Kolejnym zagrożeniem mogą być intensywne opady deszczu (PW 38-45 mm). Dlatego nie można wykluczyć lokalnych podtopień. Modele numeryczne wskazują na potencjał do tworzenia się sporych rozmiarów gradzin, ale godziny wystąpienia zjawisk burzowych i ich tryb powinny działać na niekorzyść tego zjawiska. Stąd zagrożenie ze strony gradu nie wydaje się być duże. W przypadku powstania ewentualnych superkomórek ryzyko gradu automatycznie wzrasta. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku możliwości powstania trąb powietrznych. Pomimo prognozowanych niewielkich wartości wskaźnika STP, tornada nie wydają się być prawdopodobne. Burze będą przemieszczać w kierunku wschodnim i północno-wschodnim i będą mogły występować przez całą noc.

Pomimo znacznych wartości wskaźników konwekcyjnych, stopień 2 nie zostaje wydany ze względu na ograniczenia co do generowania poszczególnych zjawisk towarzyszących konwekcji.

… Obszar objęty możliwością burz…

Tutaj należy spodziewać się zjawisk konwekcyjnych w późnych godzinach nocnych, a także nad ranem. Dlatego nie powinny być one aż tak gwałtowne jak w obszarze o 1 stopniu zagrożenia.

Nad obszarami górskimi, w godzinach wieczornych i nocnych także należy spodziewać się powstania burz. CAPE 300-1000 J/kg, DLS < 10 m/s zapewnią warunki do powstawania pojedynczych komórek, bądź struktur wielokomórkowych, które nie powinny być szczególnie gwałtowne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz