Prognoza konwekcyjna na dzień 23.07.2015 oraz na noc z 23/24.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI,
Ważna od 23.07.2015, godz. 08:00 CEST do 24.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla dzielnic południowych, południowo – wschodnich, wschodnich, północno – wschodnich oraz częściowo środkowych głównie z powodu ryzyka wystąpienia ulewnych i nawalnych opadów deszczu (możliwe zalania i powodzie błyskawiczne), silnych oraz bardzo silnych porywów wiatru, a także opadów większego gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.07.2015 oraz na noc z 23/24.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 23.07.2015 oraz na noc z 23/24.07.2015

Polska będzie pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego związanego z układem niskiego ciśnienia znad północnej części Europejskiego Obszaru Synoptycznego. Strefa frontowa będzie oddzielać dwie zróżnicowane termicznie masy powietrza – gorącą i upalną, chwiejną pochodzenia zwrotnikowego znad południowo – wschodniej, wschodniej i południowej części kraju oraz wyraźnie chłodniejszą, polarną o cechach morskich. Na styku dwóch mas będą formować się silnie wypiętrzone chmury burzowe, mogące generować gwałtowne zjawiska atmosferyczne.

OMÓWIENIE:

… Obszary objęte 1. stopniem zagrożenia …

Początkowo najpogodniejsza aura prognozowana jest na południu, południowym – wschodzie i wschodzie, gdzie warstwa graniczna będzie się stopniowo nagrzewać (choć należy mieć na uwadze zachmurzenie, zwłaszcza w przypadku silniejszego rozwoju nocnych burz bardziej w głębi dzielnic południowo – zachodnich). Inaczej sytuacja przedstawia się dla północno – wschodniej i częściowo środkowej części omawianego paragrafu, gdzie prawdopodobnie od rana będą już występować burze związane z nocną konwekcją. Całkiem możliwe, że w środowisku przemieszczającej się zbieżności wiatru i obecnego wzmocnionego pola wiatru w dolnych 6 kilometrach troposfery (DLS do 20-26 m/s) będzie wędrować wielokomórkowa formacja burzowa (niewykluczony charakter liniowy), generująca ulewne opady deszczu, a także silne / bardzo silne porywy wiatru. Z upływem dnia silny rozwój burz nastąpi na pozostałym obszarze 1. stopnia zagrożenia, w tym przede wszystkim w dzielnicach południowych, wschodnich oraz częściowo południowo – wschodnich, gdzie pojawi się istotnie podwyższona energia potencjalna dostępna drogą konwekcyjną (SBCAPE powyżej 1500-2000 J/kg). Średni stosunek zmieszania pary wodnej z suchym powietrzem w warstwie 0-500 metrów osiągający 13-16 g/kg, przy całkowitej wodności troposfery wynoszącej nawet 38-47 milimetrów, będzie faworyzować inicjację mocno uwodnionych i aktywnych elektrycznie formacji burzowych, mogących łączyć się w klastry wielokomórkowe (niewykluczonych jest kilka form liniowych, zważywszy na Shear 0-3 km do 15 m/s). Głównym zagrożeniem na ich trasie będą ulewne oraz nawalne opady deszczu, doprowadzające do podtopień i zalań (szczególnie południe i południowy – wschód), a miejscami również powodzi błyskawicznych (najsłabszy przepływ poziomy powietrza oraz najmniejsza prędkość przemieszczania się wydajnych opadowo burz). W całej strefie zagrożenia znaczna chwiejność termodynamiczna wraz z wymieszanymi warstwami oraz głębokimi partiami niestabilnego powietrza w dolnych 500 hPa będzie też sprzyjać opadom gradu o średnicy do 2-3 cm, zwłaszcza w momencie pojawienia się burz pulsacyjnych oraz kilku superkomórek (w dolnej troposferze prognozowany jest silniejszy skręt wraz z przyspieszeniem wiatru; SRH 0-3 km ma osiągnąć około 100-250 m2/s2, DLS 10-25 m/s), a także silnym i bardzo silnym porywom wiatru związanym ze zjawiskami downburst. Konwekcja może być obecna od rana, zwłaszcza w centrum i na północnym – wschodzie, natomiast na pozostałym obszarze silny rozwój burz wyliczany jest na godziny popołudniowe oraz wieczorne, nocą z czwartku na piątek ograniczając się do dzielnic południowo – wschodnich.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz