Prognoza konwekcyjna na dzień 24.07.2015 i na noc 24/25.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 24.07.2015 godz. 08:00 CEST do 25.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów gradu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W piątek większość Polski znajdzie się pod wpływem wyżu w masie powietrza polarnego. Jedynie na południu kraju utrzyma się wilgotna masa powietrza zwrotnikowego. W godzinach wieczornych i nocnych niż z zachodniej Europy będzie się zbliżać do Polski i zacznie zaciągać powietrze zwrotnikowe bardziej na północ kraju – uformuje się ciepły front atmosferyczny. Chwiejność napływającej masy zwrotnikowej oznacza szanse rozwoju burz.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.07.2015 i na noc 24/25.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 24.07.2015 i na noc 24/25.07.2015

W rejonie prognozowana jest umiarkowana/duża chwiejność (CAPE 700-2000 J/kg). Na skutek ruchów orograficznych (góry), insolacji (dzień) oraz konwergencji (noc) nastąpi rozwój chmur Cumulonimbus. W ciągu dnia konwekcja może być ograniczona jedynie do krańców południowych Polski (woj. śląskie, małopolskie i podkarpackie) – większe szanse burz występują zwłaszcza na obszarach górskich i podgórskich. W warunkach niedużych pionowych uskoków wiatru (DLS<10 m/s) spodziewane są przede wszystkim pojedyncze, zwykłe komórki burzowe. Ze względu na ich powolny ruch i dużą wodność troposfery (PW 40 mm) miejscami mogą one przynosić ulewne opady deszczu powodujące podtopienia. Punktowo mogą również występować bardzo silne porywy wiatru i opady gradu o średnicy 2 cm (szczególnie tereny wyżej położone). W godzinach wieczornych i nocnych front ciepły zacznie przesuwać się na północ i burze będą możliwe również w pozostałej części omawianego obszaru. W środowisku lepszego wspomagania konwekcji oraz umiarkowanych prędkościowych uskoków wiatru (DLS 10-15 m/s) możliwy jest rozwój burzy wielokomórkowej, a silniejsze uskoki prędkościowe (SRH3 100-300 m2/s2) dają szansę rozwoju 2-3 superkomórek. Zagrożeniem w godzinach nocnych może być miejscami ulewny deszcz i w mniejszym stopniu bardzo silny wiatr.

…Pozostały obszar objęty prognozą…

W rejonie prognozowana jest mała/umiarkowana chwiejność (MUCAPE 300-700 J/kg). Niestabilne powietrza nad omawiany obszar dotrze w godzinach nocnych lub porannych (sobota) i na skutek obecności frontu ciepłego wówczas może miejscami dojść do rozwoju burz. Oprócz zwykłych komórek mogą pojawić się również multikomórki. W zachodniej części omawianego obszaru niewykluczone są superkomórki burzowe. W czasie przechodzenia burz miejscami mogą wystąpić ulewne opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.