Kolejna dynamiczna i niebezpieczna sytuacja na dzień 25.07.2015 i na noc 25/26.07.2015

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 25.07.2015 godz. 08:00 CEST do 26.07.2015, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla Polski północno-wschodniej, wschodniej i centralnej głównie z powodu wystąpienia silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu, opadów gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na możliwość trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski północno-zachodniej, zachodniej i północnej ze względu na intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru i w mniejszym stopniu ze względu na możliwość słabej trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Przed nami kolejny dzień z bardzo dynamiczną pogodą. W sobotę nasz kraj znajdzie się w strefie oddziaływania rozległego i dość głębokiego niżu znad Morza Północnego i jego frontów atmosferycznych. Na początku przejdzie front ciepły, za którym napłynie bardzo gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. W wielu miejscach kraju temperatura przekroczy 30 ᴼC. Przez Polskę z południowego zachodu na północny wschód ciągu dnia przemieszczać się będzie zatoka, na której przewidywana jest silna strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Następnie za zatoką z zachodu na wschód przewędruje front chłodny. Zarówno na ciepłym, jak i na chłodnym froncie, a w szczególności w strefie zbieżności wiatru w zatoce niżowej, spodziewane jest wystąpienie burz, które miejscami mogą być gwałtowne z silnym wiatrem i intensywnymi opadami deszczu. W kolejnych dniach uspokojenie i ustabilizowanie aury.

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.07.2015 i na noc 25/26.07.2015

Prognoza konwekcyjna na dzień 25.07.2015 i na noc 25/26.07.2015

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (CAPE 1000-2000 J/kg, LI od -4 do -7). Silne procesy wspomagające rozwój komórek burzowych są prognozowane zwłaszcza w obrębie zatoki niżowej. Konwekcja będzie się rozwijać w warunkach umiarkowanych, pionowych uskoków wiatru (DLS 15-20 m/s, 0-3 km shear 10-15 m/s). Skręt wiatru w dolnej troposferze wyniesie (SRH 0-3 km 100 – 300 m2/s2). Burze zaczną się tworzyć już od rana. Na skutek połączenia umiarkowanej dużej chwiejności termodynamicznej i znacznych wartości wskaźników kinematycznych, burze mogą być gwałtowne. Z czasem pojedyncze ośrodki burzowe mogą się złączyć, tworząc mezoskalowy układ konwekcyjny. Pojawi się także spora wodność troposfery (PW 40 – 53 mm), a stosunek zmieszania Mixing Ratio wyniesie 12 – 15 g/kg, co będzie świadczyć o dużej ilości pary wodnej w powietrzu. Nie wyklucza się wystąpienie kilku superkomórek wysokoopadowych niosących nawalne opady deszczu, opady gradu (do 4 cm) oraz silne porywy wiatru (do 100 km/h). Możliwe jest utworzenie się tzw. training storms, czyli serii komórek konwekcyjnych idących jedna za drugą, co może być przyczyną bardzo dużych sum opadowych i rodzić ryzyko powodzi błyskawicznej. Układ MCS może wytworzyć linię szkwałową, na której mogą pojawić się bardzo silne porywy wiatru, zwłaszcza w przypadku rozwinięcia się struktury bow echo. Z uwagi na miejscami dość niski LCL oraz podwyższony wskaźnik STP, nie można wykluczyć rozwoju 1-2 trąb powietrznych. Podsumowując, sytuacja nad krajem będzie bardzo dynaczmina. Burze mogą być gwałtowne, przynoszące nawalne opady deszczu powodujące podtopienia, silne porywy wiatru, opady gradu oraz możliwość wystąpienia 1-2 trąb powietrznych.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W tym obszarze prognozowane są słabsze warunki na rozwój bardzo silnych burz, jednak nadal mogą stwarzać duże zagrożenie, szczególnie superkomórki i część burz o charakterze pulsacyjnym. Energia potencjalna dostępna konwekcyjnie wyniesie 500 – 1500 J/kg. W tym obszarze duża rolę odegra pora dnia. Na zachodzie i południowym-zachodzie burze zaczną się robić już nad ranem/wczesnym popołudniem, a pod wieczór dotrą do wschodniej granicy, ale nie będą miały takiej mocy jak w obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia. Pomimo tego, kilka silnych, lokalnych zjawisk downburst jest niewykluczonych. Z uwagi na dość wysoki CAPE burze mogą być aktywne elektrycznie i przyniosą intensywne opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.