PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.06.2016, godz. 08:23 CEST do 02.06.2016, godz. 08:00 CEST
STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północnej, zachodniej, centralnej i częściowo południowej Polski ze względu na intensywne opady deszczu, opady dużego gradu i silny wiatr oraz w mniejszym stopniu ze względu na wystąpienie trąby powietrznej.
SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
W środę Polska nadal pozostawać będzie w zasięgu wypełniającego się niżu znad Niemiec, w oddziaływaniu pofalowanego frontu atmosferycznego przebiegającego do północnego-zachodu po południowy-wschód kraju. Przed frontem obecna będzie strefa zbieżności wiatru. Do Polski w dalszym ciągu napływa gorąca masa powietrza zwrotnikowego.
OMÓWIENIE:
… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …
W północnej i centralnej Polsce prognozowana jest wysoka niestabilność atmosfery (CAPE do 1500-2000 J/kg, LI do -4°C/-7°C). Nieco niższe wartości wystąpią w południowej części kraju (CAPE: 500-1000 J/kg, LI: -1°C/-4°C). W środę warunki kinematyczne poprawią się w stosunku do dni poprzednich i uskok prędkościowy wiatru może osiągać wartości DLS 10-14 m/s. W regionie z najwyższą chwiejnością termodynamiczną prognozuje się wysoką wodność troposfery. Zawartość wody w pionowym profilu ma wynieść tam do 30-40 mm, a na pozostałym obszarze od 20 do 30 mm. W pasie od południowej Lubelszczyzny po Nizinę Szczecińską występować będzie strefa zbieżności wiatru.
Takie warunki, zwłaszcza na północy kraju faworyzują powstanie pojedynczych komórek burzowych, które szybko będą łączyć się w klastry wielokomórkowe i przyjmą formację liniową. Ze względu na wysokie wartości chwiejności oraz podwyższone warunki kinematyczne istnieje spore prawdopodobieństwo pojawienia się również superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 20-40 mm w czasie trwania zjawiska ale nie wykluczone są duże wyższe sumy opadowe (możliwość aktualizacji prognozy do stopnia 2). Dodatkowo może pojawić się grad do 2-3 cm oraz silny wiatr w porywach do 80-90 km/h. Istnieje też niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej, które największe jest w północno-wschodniej Polsce. Burze będą przemieszczać się podobnie jak w poprzednich dniach z południowego-wschodu na północny-zachód z odchyleniem trajektorii na zachód. W przypadku superkomórek burzowych trajektoria ich przemieszczania może być jeszcze inna niż pozostałych burz. Pierwsze komórki konwekcyjne powstaną już w godzinach przedpołudniowych, a ostatnie zanikną w godzinach późno wieczornych. Największe ryzyko umiarkowanych i silnych burz istnieje w pasie północnej Polski od Pomorza Zachodniego i północy Ziemi Lubuskiej po Podlasie i Lubelszczyznę. Dodatkowo ryzyko takie występuje od Małopolski i Górnego Śląska po Wielkopolskę.
Ze względu na wystąpienia warunków meteorologicznych z pogranicza stopnia 1 i 2 należy pamiętać, że mogą pojawić się burze znacznie silniejsze. Jeśli zajdzie taka potrzeba prognoza będzie aktualizowana do stopnia 2 ostrzeżenia.