Prognoza konwekcyjna na 2.06.2016 oraz noc 2/3.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 02.06.2016, godz. 10:00 CEST do 03.06.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany w pasie od Pomorza po centrum Polski głównie ze względu na intensywne opady deszczu, w mniejszym stopniu również przed opadami gradu i silnymi porywami wiatru oraz w Sudetach, ze względu na ulewne opady deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska zachodnia pozostanie w zasięgu niżu znad Niemiec, zaś wschodnia połowa zacznie się dostawać w zasięg wyżu znad Europy wschodniej. Chwiejna masa powietrza, w której w ostatnich dniach rozwijały się liczne burze, zacznie odsuwać się na zachód, a ze wschodu napłynie ciepłe powietrze polarnokontynentalne, o znacznie mniejszej zawartości wilgoci.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1.stopniem zagrożenia…mapka_2.06

Na omawianym terenie, podobnie jak w poprzednich dniach, burze będą powstawać wzdłuż linii zbieżności wiatru, organizując się w multikomórki i klastry, czemu dodatkowo będzie sprzyjać nieco podwyższony uskok wiatru (DLS do około 10m/s, na południowym wschodzie obszaru nieco powyżej tej wartości). Energia chwiejności SBCAPE pozostanie na wysokim poziomie, około 1000-1800J/kg, zaś LI spadnie do -3/-5°C, z najwyższymi wartościami w pasie od Pomorza po woj.łodzkie. Zawartość wilgoci w atmosferze będzie nadal duża, PW osiągnie do 36-40mm. Lokalnie, pomimo nieco większego przepływu powietrza, burze mogą przynieść duże sumy opadowe, do 30-40mm. Miejscami nad jednym obszarem może przejść nawet kilka komórek burzowych, co będzie powodować akumulację opadów (do 40-50mm i nieco więcej), co będzie stwarzać ryzyko podtopień, szczególnie na obszarach niżej położonych i zagłębieniach terenu. W niektórych burzach możliwe są również opady gradu, do 1-3cm, szczególnie w początkowej fazie istnienia. Bardzo duża wilgotność w całym profilu pionowym nie będzie sprzyjać bardzo silnym porywom, aczkolwiek kilku przypadków porywów wiatru do 70-80km/h, powodującego miejscowe szkody, nie można wykluczyć. Burze będą przemieszczać się na północny zachód, w obrębie strefy wystepowania burz, zaś sama strefa będzie stopniowo wędrować na zachód. Miejscami mogą być dość aktywne elektrycznie. W godzinach wieczornych zaczną słabnąć, ale niektóre komórki mogą pozostać aktywne w godzinach nocnych  (choć wraz z upływem nocy ryzyko będzie maleć).

Burze będą się rozwijać również w Sudetach, gdzie możliwe są ulewne opady do 20-30mm, co w zagłębieniach terenu również może powodować utrudnienia komunikacyjne. Burze będą się przesuwać na północny zachód lub zachód.

…Obszar objęty możliwością wystąpienia burz…

W tym obszarze energia chwiejności będzie wyraźnie niższa, niż w obszarze „1”, na co wpływ ma znaczne zachmurzenie znajdujące się w Polsce południowej i południowo wschodniej. Masa powietrza jest jednak również bardzo wilgotna, więc mogą tu powstać burze, również wbudowane w chmury warstwowe, z ulewnymi opadami deszczu, do 15-30mm. Chmury burzowe, pod wpływem ścinania do 10-15m/s mogą się również łączyć w niewielkie układy, choć możliwość ich rozwoju na razie jest ograniczana ze względu na zachmurzenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz