Prognoza konwekcyjna na dzień 19.06.2016 oraz noc 19/20.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.06.2016, godz. 08:00 CEST do 20.06.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej Polski ze względu na silny i porywisty wiatr, opady gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu na intensywne opady deszczu oraz wystąpienie trąby powietrznej.

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.06.2016 oraz noc 19/20.06.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.06.2016 oraz noc 19/20.06.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nasz kraj w ostatni dzień weekendu będzie znajdował się w przedniej części fali długiej w obecności słabego prądu strumieniowego. W nocy nad południowo-wschodnią częścią kraju dodatkowo obecna będzie krótka fala górna. W niedzielę Polska będzie w zasięgu wału wysokiego ciśnienia ciągnącego się od Atlantyku przez Hiszpanię, Francję, Niemcy po Zachodnią Rosją. Nad zachodnią, północną i częściowo centralną częścią kraju zalegać będzie front okluzji, który będzie powoli zanikał (frontoliza). Nad południowo-wschodnią Polską zaznaczy się wpływ, nowo powstałego na pofalowanym froncie ośrodka niskiego ciśnienia. Zacznie się on przemieszczać ze Słowacji w kierunku południowych i południowo-wschodnich województw kraju, sprowadzając tam powoli gorącą zwrotnikową masę powietrza.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W Polsce południowo-wschodniej prognozowana jest umiarkowana i wysoka chwiejność atmosfery (CAPE do 500-1500 J/kg, LI do -3°C/-6°C) w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS 15-22 m/s, LLS 8-10 m/s, SRH 0-3 km 100-200 m2/s2). Dodatkowo pod wieczór prognozuje się obecność strefy konwergencji wiatru w dolnej troposferze oraz podwyższoną wodność w profilu pionowym do 25-35 mm.

W takich warunkach może dojść do inicjacji zjawisk konwekcyjnych początkowo w postaci pojedynczych komórek burzowych, które zaczną łączyć się w większe struktury wielokomórkowe. Nie wykluczone są również superkomórki burzowe. Burzom towarzyszyć będzie głównie silny wiatr w porywach do 90 km/h (punktowo do 100 km/h), opady gradu do 2-3 cm oraz intensywne opady deszczu (późnym wieczorem i w nocy). Ze względu na niski poziom kondensacji oraz występowanie prędkościowych i kierunkowych uskoków wiatru nie można wykluczyć powstania tornada. Burze powstaną już około południa i będą przemieszczać się z południowego-wschodu na północny-zachód, a im bliżej nocy ich kierunek będzie zmieniał się na północny. Warto dodać, że burze w tym regionie będą występować również w godzinach nocnych, a ich siła może być porównywalna lub taka sama jak w ciągu dnia. Wszystko zależeć będzie od przemieszczającego się niżu na zafalowaniu na froncie.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na obszarze od południowo-zachodniej Polski przez centrum po północno-wschodnią część kraju prognozuje się wystąpienia umiarkowanej chwiejności termodynamicznej (CAPE do 400-1000 J/g, LI do -2°C/-4°C). Od Dolnego Śląska po Mazury wystąpią podwyższonego warunki kinematyczne (DLS do 10-14 m/s). Na obszarze tym wystąpią pojedyncze komórki burzowe, którym towarzyszyć będzie głównie intensywny opad deszczu, opad małego gradu do 2 cm oraz silny wiatr w porywach do 70-80 km/h. Burze mogą łączyć się w struktury wielokomórkowe w formie liniowej. Możliwe, że pierwsze wyładowania pojawią się już w godzinach przedpołudniowych, a komórki burzowe będą przemieszczać się z południowego-zachodu na północny-wschód. Na szczególną uwagę zasługuje region od pogranicza Dolnego Śląska i Wielkopolski przez Kujawy po Pomorze Gdańskie i Warmię gdzie warunki będą na pograniczu stopnia 1 zagrożenia i w razie konieczności zostanie wydana aktualizacja.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.