Prognoza konwekcyjna na dzień 20.06.2016 i na noc 20/21.06.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 20.06.2016, godz. 08:00 CEST do 21.06.2016 godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla wschodniej Polski ze względu na opady dużego gradu, silne porywy wiatru, możliwość wystąpienia tornad i w mniejszym stopniu ze względu na intensywne opady deszczu.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, centralnej, północnej i częściowo wschodniej Polski ze względu na silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i opady dużego gradu.

Prognoza konwekcyjna na dzień 20.06.2016 i na noc 20/21.06.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W poniedziałek sytuacja nad europejskim obszarem synoptycznym będzie dość dynamiczna. W okolicach Islandii znajdzie się stosunkowo głęboki i rozległy niż, który obejmie swoim zasięgiem część zachodniej i północno-zachodniej Europy. Po drugiej stronie równoleżnikowo ułożonego prądu strumieniowego znajdzie się wyż, który swoim zasięgiem obejmie zachodnią część naszego kraju. Nad środkową Europą, w dalszym ciągu obecna jest fala górna wraz z prądem strumieniowym, który sprowadza do wschodniej Polski gorące i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego. Nowo powstały niż atmosferyczny wraz z frontami będzie się przemieszczać na północ, dodatkowo zwiększając dynamikę przepływu powietrza w troposferze.

OMÓWIENIE

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

W ciągu dnia spodziewany jest dalszy napływ zwrotnikowej masy powietrza z południowego-wschodu, która będzie się charakteryzować umiarkowaną, a lokalnie dużą chwiejnością atmosferyczną. Punkt rosy sięgający 18-21 stopni Celsjusza i stosunkowo stromy pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze, przekraczający 7 C/km przełożą się na wartość CAPE 1500-2500 J/kg. Na wysokości 300 hPa, prąd strumieniowy osiągnie prędkość 35-45 m/s, czego skutkiem będą silne uskoki wiatru (DLS 15-30 m/s). W dolnej troposferze przepływ powietrza nie będzie tak gwałtowny, dlatego LLS na północnym-wschodzie, gdzie będzie największy, nieznacznie przekroczy 10 m/s. Dodatkowo, dolna warstwa troposfery będzie się charakteryzować podwyższoną skrętnością wiatru, która wyrażona w parametrze SRH 0-3 wyniesie 150-250 m2/s2. W środkowej troposferze znajdą się suche warstwy powietrza, widoczne zwłaszcza na 700 i 500 hPa. Dzięki temu wodność troposfery na większości zaznaczonego obszaru nie będzie imponująca (26-35 mm, tylko lokalnie do 40 mm). Obecność frontu, strefy zbieżności wiatru i bliskość niżu powinny wystarczyć do zainicjowania głębokiej konwekcji, jednak niewiadomą pozostaje zachmurzenie i wspomniane wyżej suche warstwy, które możgą ograniczyć potencjał konwekcji.

Taka sytuacja będzie sprzyjać powstawaniu burz, które mogą okazać się niebezpieczne. Najprawdopodobniejszym scenariuszem jest powstanie izolowanych burz superkomórkowych, które będą mogły łączyć się w linie superkomórek, a być może także w układ MCS. Największym zagrożeniem podczas ich przechodzenia będą opady dużego, a nawet bardzo dużego gradu o średnicy przekraczającej 5 cm. W momencie zainicjowania konwekcji, suche warstwy obecne w środkowej troposferze mogą być przyczyną gwałtownych zjawisk wiatrowych typu downburst, osiągających prędkość 120 km/h. Późnym popołudniem, zwłaszcza w północno-wschodniej części kraju, nie można wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych. Parametr STP osiągający wartości 1-2 daje ok. 5-10 % szans na tornado o sile F2, dlatego sytuacja nie może być bagatelizowana.

Burz należy spodziewać się już od godzin około południowych. W nocy zjawiska powinny przemieścić się poza wschodnią granicę naszego kraju. Burze będą się przemieszczać z południa na północ, z odchyleniem na wschód.

W związku z niepewnością modeli numerycznych co do przebiegu sytuacji, w dniu jutrzejszym możliwa będzie aktualizacja prognozy konwekcyjnej.

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Na tym obszarze energia konwekcji powinna być mniejsza i wzrośnie do 1500 J/kg. Warunki kinematyczne będą bardzo podobne do tych z obszaru oznaczonym 2 stopniem. Burze najprawdopodobniej utworzą się w strefie frontowej, w bliskiej obecności niżu. Dlatego najprawdopodobniejszym scenariuszem wydaje się powstanie układu MCS, który przejdzie przez południową i centralną Polskę. Największym zagrożeniem na jego drodze będą intensywne opady deszczu do 30 mm, silne porywy wiatru do 110 km/h i opady gradu do 3 cm średnicy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz