Prognoza siły i aktywności burz dla Polski na dzień 03.07.2016 i na noc 03/04.07.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 03.07.2016, godz. 08:00 CEST do 04.07.2016, godz. 08:00 CEST

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.07.2016 i na noc 03/04.07.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 03.07.2016 i na noc 03/04.07.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA :

W nocy z soboty na niedzielę przez Polską z zachodu na wschód nadal będzie przemieszczać się chłodny front atmosferyczny niżu znad rejonu Morza Norweskiego. Front ten nad wschodnią Polską ulegnie zafalowaniu. Wytworzy się tu niewielki układ niżowy, którego ciepły sektor w niedzielę przed południem będzie jeszcze znajdować się nad południowo-wschodnią i wschodnią częścią naszego kraju (głównie woj. podkarpackie i lubelskie). Do południa cieplejsza masa powietrzna opuści terytorium RP. Od zachodu szerokim strumieniem będzie napływać o wiele chłodniejsze powietrze polarne morskie. Wymiana powietrza nad naszym krajem będzie bardzo duża i co istotne – trwała. Mimo znacznie niższej temperatury powietrza, dość duży pionowy kontrast temperatury związany z napływem bardzo chłodnego powietrza do środkowych partii troposfery będzie powodować występowanie równowagi warunkowo chwiejnej troposfery. Taka sytuacja również sprzyja występowaniu burz, choć na ogół słabszych od tych związanych z powietrzem zwrotnikowym i z frontami atmosferycznymi.

OMÓWIENIE

… Polska wschodnia i południowo-wschodnia (przed południem) …

Pod wpływem CAPE do ok. 500-700 J/kg, silnych procesów frontowych i procesów wspomagania wznoszenia powietrza w środkowych partiach troposfery, prognozuje się wystąpienie kilku ośrodków burzowych. Burze, oprócz miejscami silnych opadów deszczu, nie będą przynosić większego zagrożenia. Do godzin przedpołudniowych burze opuszczą nasz kraj i przemieszczą się nad Ukrainę i Białoruś. Natomiast zachmurzenie frontowe i opady wielkoskalowe opuszczą ten obszar Polski dopiero po południu.

… Polska północna, północno-zachodnia i zachodnia…

Nad tę część kraju w godzinach popołudniowych sięgnie strefa zimnego powietrza w środkowej troposferze (-24 st.C na wys. izobarycznej 500 hPa). Temperatura punktu rosy wyniesie ok. 10 st.C, temperatura na poziomie 2 m wyniesie maksymalnie w ciągu dnia ok. 20 st.C. Taka sytuacja w troposferze doprowadzi do wystąpienia niezbyt dużej energii CAPE (do ok. 500-700 J/kg). Niewielkie wartości wskaźników kinematycznych nie będą sprzyjać rozwojowi silniejszych komórek burzowych w północnej, północno-zachodniej i częściowo zachodniej części kraju. Nieco inaczej będzie na południowym zachodzie Polski – tu CAPE o wartości do ok. 500 J/kg będzie pokrywać się z 0-6 km AGL DLS o wartości 20-25 m/s. Nie można więc wykluczyć rozwoju kilku burz superkomórkowych o niskich wierzchołkach z opadami większego gradu (do 2-3 cm w średnicy). Ryzyko opadów większego gradu jest jednak nieduże, stąd stopień 1. zagrożenia nie zostaje tu wydany. Burz w omawianej cześci kraju może być dość dużo, głównie z uwagi na wspomaganie ruchów wznoszących w środkowych partiach troposfery. Niewykluczone, że część burz utrzyma się nawet do wczesnych godzin nocnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz