Prognoza konwekcyjna na dzień 6.07.2016 i noc 6/7.2016 – aktualizacja

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI – AKTUALIZACJA
Ważna od 06.07.2016, godz. 12:00 CEST do 07.07.2016, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdzie się w zasięgu układu niżowego z centrum nad południową częścią Morza Bałtyckiego. Za frontem, który w nocy przeszedł przez kraj, napływać będzie dość zimne powietrze polarnomorskie (do 3℃ na wys.1,5km i około -22/-24℃ na wys.5,5km), dzięki czemu będą się rozwijać dość liczne przelotne opady oraz lokalne burze. Dodatkowo dość mocno powieje zachodni i północno zachodni wiatr – na wybrzeżu możliwa jest cofka związana z wiatrem z kierunków północnych.

OMÓWIENIE:
… Obszar objęty możliwością wystąpienia burz …

mapka_6.07_v2W południowo wschodniej części kraju w najbliższych godzinach możliwe są jeszcze burze związane z wypieraniem cieplejszej masy powietrza. Burze mogą być lokalnie dość aktywne elektrycznie. Nie można również wykluczyć silniejszych porywów wiatru (do ok. 60-80 km/h) jak i opadów drobnego gradu i ulewnego deszczu.
W północnej części kraju spodziewane jest natomiast pojawienie się chwiejności do 300-500 J/kg, a wieczorem na wybrzeżu nieco powyżej 500 J/kg, wystarczającej do rozwoju słabych burz. Komórki opadowe i potencjalne burze mogą się łączyć w niewielkie pasma i przemieszczać się dość szybko na wschód. Głównymi zagrożeniami będą dość silne porywy wiatru (do ok. 60-85 km/h) oraz opady drobnego gradu (do 1-1,5cm). Miejscami we znaki mogą się też dawać opady deszczu (do 10-15mm) choć nie powinny prowadzić do utrudnień. Wyładowania będą jednak przeważnie nieliczne, choć nie można wykluczyć rozwoju nieco aktywniejszej burzy. Najwięcej burz powinno rozwijać się w godzinach popołudniowych, a wieczorem ich ilość będzie szybko spadać.

Warunki dogodne do rozwoju burz będą występować nad wodami Zatoki Gdańskiej i w okolicach (Pomorze Gdańskie, Warmia) również w nocy, szczególnie w jej pierwszej części. Być może pojedyncze ośrodki będą przejściowo dość aktywne, niemniej jednak nie powinny istnieć długo. Głównym zagrożeniem będzie nadal dość silny wiatr oraz w mniejszym stopniu opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz