Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 04.08.2016 i na noc 04/05.08.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.08.2016, godz. 08:00 CEST do 05.08.2016, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla zachodniej i północnej Polski ze względu na silny i porywisty wiatr, intensywne opady deszczu, opady gradu oraz w mniejszym stopniu ze względu wystąpienie trąby powietrznej.

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.08.20106 i na noc 04/05.08.2016

Prognoza konwekcyjna na dzień 04.08.20106 i na noc 04/05.08.2016

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska będzie znajdować się pod wpływem płytkiego niżu znad północnego Bałtyku. Związany z ośrodkiem niskiego ciśnienia będzie chłodny front atmosferyczny ułożony w orientacji południowy-zachód – północny-wschód, który będzie przemieszczać się z zachodu na wschód. W godzinach późno popołudniowych przyjmie on charakter falującego frontu z przemieszczającym się po nim niżem znad Czech. Momentami wspomniany front może mieć cechy frontu stacjonarnego. Przed frontem zalegać będzie ciepła masa powietrza polarno-morskiego, a bezpośrednio za nim świeża, chłodniejsza masa tego samego typu.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W północnej  i zachodniej połowie kraju prognozowana jest umiarkowana chwiejność atmosfery (CAPE do 500-1200 J/kg, LI do -2°C/-4°C) występująca w środowisku podwyższonej kinematyki (DLS do 15-23 m/s, LLS do 8-11 m/s). Miejscami uskoki prędkościowe wiatru mogą przekraczać podane wyżej wartości głównie w północno-zachodniej Polsce. Dosyć wysokie wartości prognozowane są dla zawartości wody w pionowej kolumnie powietrza (PW do 30-40 mm). Pod wieczór obecna będzie dolnotroposferyczna konwergencja wiatru.

Na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia wystąpienie burz nie jest do końca pewne ze względu na zalegające zachmurzenie o dużej miąższości. Mimo korzystnych warunków do rozwoju burz jak na przykład obecność wilgotnego powietrza w dolnej i środkowej troposferze ich przebieg może zostać mocno ograniczony. Burze o ile powstaną pojawią się w godzinach okołopołudniowych i popołudniowych a ostatnie z nich zanikną w nocy. Będą one przyjmować charakter pojedynczych komórek burzowych, które szybko łączyć będą się w większe struktury wielokomórkowe – nie wykluczona jest słaba linia konwekcyjna. Warunki kinematyczne będą sprzyjać powstaniu superkomórek burzowych. Burzom towarzyszyć będzie głównie silny wiatr w porywach do 80-90 km/h, intensywne opady deszczu do 20-30 mm w czasie trwania zjawiska oraz grad do 2 cm. Na Pomorzu istnieje niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej (zarówno lądowej jak i wodnej), głównie w rejonie Pobrzeża Koszalińskiego i Gdańskiego. Burze będą przemieszczać się w kierunku północno-wschodnim, a w przypadku superkomórek ich trajektoria może być odchylona od głównego toru. Największe ryzyko pojawienia się komórek burzowych istnieje w pasie od woj. lubuskiego przez wschodnią część zachodniopomorskiego po pomorskie i warmińsko-mazurskie.

… Obszar objęty możliwością burz …

Na pozostałym obszarze, głównie na wschodzie i południu kraju mogą pojawić się pojedyncze komórki burzowe lub mniejsze systemy wielokomórkowe, którym towarzyszyć będą głównie opady deszczu do 20 mm oraz wiatr w porywach do 75 km/h. Rozwój burz w tych regionach będzie mocno zależał od warunków lokalnych, głównie kierunku wiatru jak i wilgotności w pionowym profilu atmosfery.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz