Prognoza konwekcyjna na dzień 22.08.2016 oraz noc 22/23/08.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od 22.08.2016, godz. 09:00CEST do 23.08.2016 godz.08:00 CEST

1.stopień zagrożenia zostaje wydany dla krańców Polski wschodniej ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską zalega strefa rozległego, pofalowanego frontu atmosferycznego, za którym następuje adwekcja chłodniejszego powietrza polarnomorskiego. Nad Europą zachodnią rozbudowuje się wyż, w którego zasięgu znajdzie się już część Polski zachodniej. Przed frontem zalega jednak jeszcze ciepłe powietrze z południa kontynentu, w którym ponownie mogą rozwijać się burze.

OMÓWIENIE:

…Polska wschodnia…mapka_22.08

W rejonie prognozowana jest chwiejność nieco przekraczająca 1000J/kg na wschodnich krańcach obszaru. Warunki kinematyczne nie będą sprzyjać rozwojowi rozległych formacji burzowych, ale warto zwrócić uwagę na skrętność wiatru – SRH 0-3km osiągać będzie około 200m2/s2, co może prowadzić do rozwoju pojedynczych burz superkomórkowych. Ze względu na bardzo dużą ilość wilgoci (PW do 40mm), głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, nawet do 20-40mm. Lokalnie może spaść też drobny grad (poniżej 1-1,5cm) bądź pojawić się silniejszy wiatr (do 70km/h). Ze względu na podwyższone wartości chwiejności w dolnych 2km wzdłuż wschodniej granicy państwowej istnieje marginalna szansa rozwoju trąby powietrznej (również jako landspout). Zjawiska burzowe będą się przemieszczać na północ z niewielkimi odchyleniami. Miejscami burze możliwe są również po zachodzie słońca, szczególnie w pierwszej części nocy, nadal głównym zagrożeniem mogą być nadmierne opady deszczu.

…Polska północno zachodnia…

Na tym obszarze możliwy jest rozwój słabych burz adwekcyjnych. Przy chwiejności do 300-400J/kg na skutek wygrzania przyziemnej części atmosfery będą się tworzyć liczne komórki opadowe. Niektóre z nich mogą przynieść wyładowania atmosferyczne. Burze – poza wyładowaniami – nie będą stanowić zagrożenia: możliwe są opady deszczu do 5-10mm, lokalnie bardzo drobny grad. Burze będą zanikać późnym popołudniem i wieczorem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz