Prognoza konwekcyjna na dzień 27.11.2016 oraz noc 27/28.11.2016

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 27.11.2016, godz. 08:30 CET do 28.11.2016, godz. 08:30 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA / OMÓWIENIE:

Polska znalazła się pod wpływem rozległego niżu znad zachodniej Rosji. Niż ten, współpracując z wyżem znad rejonu Wysp Brytyjskich, zaciąga z północy kontynentu masę powietrza arktycznego, która szerokim strumieniem  napłynie w ciągu dnia nad obszar Europy środkowo-wschodniej, w tym między innymi nad Polskę. Na wysokości ok.1,5 km (wys.izobaryczna 850 hPa)  temperatura spadnie do -10/-11°C, zaś na wysokości ok.5,5 km (500 hPa)  osiągnie zaledwie -36/-38°C. Adwekcja tak zimnego powietrza spowoduje znaczący wzrost pionowego gradientu temperatury, który dodatkowo będzie zaostrzany przez nadal dość ciepłe wody Morza Bałtyckiego. W rezultacie dojdzie do pojawienia się chwiejności termodynamicznej, która spowoduje rozwój licznych opadów konwekcyjnych oraz burz.

27-11Największe szanse na burze zaistnieją na obszarze wyznaczonym na mapie, szczególnie na terenie województwa pomorskiego w rejonie Zatoki Gdańskiej oraz na zachodnich krańcach Warmii. W rejonie samego wybrzeża prognozowana chwiejność może wzrosnąć do 250-350J/kg, a być może nawet blisko 400 J/kg. Umożliwi to rozwój licznych komórek konwekcyjnych związanych z efektem morza, które w wielu miejscach przyniosą silne opady oraz wyładowania atmosferyczne.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz przypadnie na wieczór oraz noc, ale wyładowania mogą zostać zanotowane już w godzinach popołudniowych. Pod wpływem dobrych warunków kinematycznych (m.in. DLS 0-6 km do 15-20 m/s) komórki mogą łączyć się w niewielkie pasma. Początkowo mogą występować opady mieszane, ale w drugiej części dnia oraz w nocy będziemy mieć do czynienia z przelotnymi opadami śniegu i krupy śnieżnej o natężeniu silnym. Miejscami w ciągu nocy prognozowane są dość znaczne przyrosty pokrywy śnieżnej (rzędu nawet 10-20 cm, a lokalnie więcej). Dodatkowo przechodzeniu chmur Cumulonimbus będzie towarzyszyć wzrost prędkości wiatru, szczególnie w czasie przechodzenia niewielkich układów liniowych, który w porywach może osiągać 75-90 km/h, a na wybrzeżu nawet przekraczać 90-95km/h, co może kwalifikować burze na 1.stopień ostrzeżenia.

W ciągu dnia opady konwekcyjne, początkowo mieszane, a późnym popołudniem oraz wieczorem również śniegu, spodziewane są na terenie praktycznie całego kraju. Poza Pomorzem, pojedyncze wyładowania mogą wystąpić na południu kraju (małopolskie, podkarpackie), jednak ryzyko burz jest zbyt niskie, aby obszar ten został objęty prognozą. Również tutaj przelotne opady śniegu mogą mieć natężenie umiarkowane i silne, powodując znaczne pogorszenie warunków w krótkim czasie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.