Prognoza konwekcyjna na dzień 24.05.2017 i na noc 24/25.05.2017

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI

Ważna od  24.05.2017, godz. 8:00 CEST do 25.05.2017, godz. 8:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części Polski wschodniej, południowej i centralnej,  głównie z powodu ryzyka wystąpienia intensywnych opadów deszczu pochodzenia konwekcyjnego

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad zachodnią Polskę napłynie w środę chłodniejsza masa powietrza, natomiast nad Polską wschodnią pozostanie jeszcze dość ciepłe powietrze polarnomorskie, które w czasie minionej doby znajdowało się nad terytorium naszego kraju. Dodatkowo Polska wschodnia znajdzie się w strefie rozległej zatoki obniżonego ciśnienia, wraz z płytkim ośrodkiem niżowym w jej obrębie, gdzie dojdzie do rozwoju wyraźnie zaznaczonej strefy zbieżności wiatru, która umożliwi rozwój opadów konwekcyjnych i burz i będzie dziś czynnikiem decydującym do rozwoju tych zjawisk. Spokojniej będzie w zachodniej części Polski, gdzie zaznaczy się już wpływ wyżu znad Wysp Brytyjskich.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na 24.05.2017

Chwiejność, która w ciągu nadchodzącej doby pojawi się nad wschodnią i częściowo centralną oraz częściowo północną Polską nie będzie wysoka – osiągać będzie na ogół do 500-750 J/kg, tylko w woj. lubelskim będzie nieco wyższa, do 1000J/kg, lokalnie 1200 J/kg, aczkolwiek nie można wykluczyć, że skrajna wartość jest nieco przeszacowana. Wilgotność w całym profilu troposfery będzie jednak duża, a całkowita wodność może osiągać  nawet 26-30mm. Rozwój burz będzie przebiegać wzdłuż strefy zbieżności wiatrów, która będzie bardzo wyraźnie zaznaczona w warstwie przyziemnej. Umożliwi to akumulację wilgoci oraz uruchomienie ruchów wznoszących, aczkolwiek przy niewielkim przepływie powietrza w tej strefie, burze będą się przemieszczać wolno. Na ogół poszczególne ośrodki burzowe nie będą się cechować długim okresem trwania, choć niektóre (również jako burze pulsacyjne) będą mogły istnieć przez nieco dłuższy czas. Znikome wartości uskoków prędkościowych jak i kierunkowych nie pozwolą jednak na rozwój lepiej zorganizowanych burz.

Duża wodność atmosfery, w połączeniu z powolnym tempem przemieszczania się burz, spowodują, że opady mogą być intensywne i dłużej trwające, a całkowita suma może miejscami osiągać do 20-30mm, a w obszarze 1.stopnia zagrożenia nawet powyżej 30mm (i powyżej 35-40mm w strefie podgórskiej).  Miejscami, ze względu na nieco obniżoną izotermę 0°C (szczególnie na obszarach Polski południowej należy się spodziewać opadów drobnego gradu, którego średnica powinna jednak osiągać maksymalnie do 1cm, lokalnie 1,5cm średnicy. Wiatr nie powinien stanowić zagrożenia, jednak lokalnie, w przypadku nieco silniejszych burz, możliwe są porywy do 60-70km/h. Należy również zaznaczyć, że ze względu na znaczne zasoby wilgoci w przyziemnej warstwie atmosfery, w wyraźnie zaznaczonej strefie zbieżności nie można wykluczyć pojawienia się  lejków kondensacyjnych bądź trąby powietrznej typu ’landspout’ – ryzyko rozwoju takiego zjawiska jest jednak dość niskie.

Burze będą się rozwijać głównie w ciągu dnia, a strefa burz będzie się powoli przemieszczać na wschód / północny wschód. Wieczorem aktywność burzowa będzie dość szybko słabnąć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz