Prognoza pogody na kolejne dni

Po okresie względnej stabilizacji pogody jaką zapewnia nam układ wysokiego ciśnienia o centrum ulokowanym nad zachodnią Rosją, kolejny tydzień przyniesie nam zwiększenie dynamiki w pogodzie. Do naszego kraju zacznie zbliżać się rozległa zatoka niskiego ciśnienia znad Atlantyku, na obrzeżach której będą tworzyć się niże przynoszące opady – przeważnie śniegu, lokalnie na zachodzie deszczu ze śniegiem i deszczu, okresami będzie również dość wietrznie, a na drogach może być ślisko.

Dzisiejszy poranek był dość mroźny w wielu regionach Polski. Najchłodniej było na północnym-wschodzie oraz na Pomorzu Gdańskim, gdzie temperatura powietrza spadła lokalnie do -7°C – -8°C. Im dalej na zachód tym cieplej – tam temperatura powietrza rano wyniosła -2°C – -3°C. Jednocześnie jest dość pochmurno – poza niektórymi regionami centralnej i południowej części Polski, utrzymuje się niskie zachmurzenie kłębiasto-warstwowe w postaci chmur Stratocumulus. Nadchodząca noc będzie dość zbliżona do dzisiejszej, najchłodniej będzie na wschodzie, na południowym-wschodzie oraz w regionach podgórskich gdzie temperatura powietrza spadnie do -8°C – -11°C. Lokalnie na obszarach tzw. mrozowisk może być jeszcze chłodniej. Najcieplej będzie natomiast na zachodzie Polski, do -1°C – -2°C.

Prognozowana temperatura powietrza na wysokości 2 metrów na poniedziałek rano. Model GFS 0.25°. Źródło: WXCHARTS.eu

W poniedziałek do naszego kraju zacznie się zbliżać zatoka głębokiego układu niskiego ciśnienia o centrum ulokowanym w rejonie Islandii. Wprawdzie nie będzie padać, jednak na północy i na zachodzie zacznie wzrastać prędkość wiatru południowo-wschodniego i południowego. Na północy i na zachodzie prędkość wiatru w porywach wzrośnie do ok. 40-55 km/h, w Sudetach może powiać nieco mocniej, lokalnie do 70 km/h. Nieco się ociepli – w ciągu dnia na południowym-zachodzie, na zachodzie i lokalnie na południu temperatura powietrza dojdzie do 1-2°C. Na pozostałym obszarze będzie utrzymywać się mróz.

Wyliczana prędkość wiatru w porywach na 16 stycznia (wtorek), godz. 07:00 CET. Model Europa HD. Żródło: kachelmann.de

W trakcie nocy z poniedziałku na wtorek do zachodniej części Polski wkroczy ciepły front atmosferyczny, który przyniesie tam opady śniegu przechodzące w opady deszczu ze śniegiem i deszczu. Na Pomorzu prędkość wiatru wzrośnie do 60-70 km/h, w regionach podgórskich Sudetów lokalnie ponad 90 km/h, na szczytach górskich prędkość wiatru będzie większa. W pozostałych regionach zachodniej Polski prędkość wiatru osiągnie ok. 45-55 km/h.

Natężenie opadów na 16 stycznia (wtorek), godz. 09:00. Niebieskim kolorem oznaczono opad śniegu. Strefa ta wraz z upływem dnia będzie przemieszczać się na wschód. Model UM. Źródło: Meteo.pl

We wtorek w ciągu dnia strefa opadów oraz występującym przed nią silniejszym wiatrem będzie przemieszczać się dalej na wschód, przy czym w przeważającej części będzie padać śnieg. Krajobrazy zaczną zabielać się zwłaszcza w centrum, częściowo na północy, a później na wschodzie kraju. Maksymalna prędkość wiatru na wschodzie i na północnym-wschodzie dojdzie w porywach przeważnie do ok. 50-60 km/h, w trakcie przechodzenia i po przejściu strefy opadów wiatr osłabnie. Mocniej powieje też w Tatrach i w Bieszczadach. W ciągu dnia na wschodzie, północnym-wschodzie i miejscami w centrum utrzymają się temperatury ujemne (na północnym-wschodzie Polski nawet -6°C – -7°C), natomiast na zachodzie i na południowym-zachodzie temperatura powietrza może przekroczyć 0°C.

We wtorek wieczorem z zachodu wkroczy kolejna, dość wąska strefa opadów śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Na zachodzie lokalnie może padać deszcz ze śniegiem lub deszcz. W ciągu nocy strefa opadów przemieści się na wschód kraju. Do środowego poranka w niektórych regionach Polski wschodniej, północno-wschodniej i centralnej pokrywa śnieżna może wynieść kilka centymetrów grubości. W Sudetach natomiast pokrywa śnieżna może wzrosnąć nawet o 15-20 cm.

Prognozowana wysokość pokrywy śnieżnej na 17 stycznia (środa), godz. 08:00 CET. Model Europa HD. Źródło: Kachelmann.de

W środę ociepli się w centrum i na wschodzie Polski, gdzie temperatura powietrza wyniesie przeważnie ok. 0-1°C. Jednocześnie do środkowej części troposfery napłynie chłodniejsza masa powietrza, sprzyjając zaostrzeniu gradientu pionowego temperatury powietrza. Pojawią się więc sprzyjające warunki do rozwoju chmur kłębiasto-deszczowych Cumulonimbus, których największa szansa na wystąpienie pojawi się na południowym-zachodzie Polski oraz w regionach nadmorskich. Chmury te mogą przynieść lokalne, intensywne opady śniegu i krupy śnieżnej, mogą towarzyszyć im również pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Przeważnie będzie pochmurno, miejscami pojawią się jednak rozpogodzenia, zwłaszcza na południu i południowym-wschodzie. Wiatr będzie umiarkowany, przeważnie z kierunków zachodnich, w trakcie przelotnych opadów może być porywisty.

Warto zwrócić uwagę na wyliczenia sporej części globalnych modeli numerycznych na czwartek oraz na noc z czwartku na piątek. Na froncie polarnym w zasięgu którego znajdować się będzie nasz kraj, może dojść do rozwoju układu niskiego ciśnienia przemieszczającego się z rejonu Nowej Funlandii w kierunku naszej części Europy. W zależności od umiejscowienia klina Wyżu Azorskiego oraz zróżnicowania mas powietrza oddzielonych od siebie frontem polarnym, układ ten ze sporym prawdopodobieństwem będzie negatywnie oddziaływał na pogodę w naszym kraju. Mógłby on przynieść w czwartek intensywne opady na froncie atmosferycznym oraz silne porywy wiatru. Lokalnie niewykluczony byłby rozwój chmur konwekcyjnych Cumulonimbus.

Mapa topografii barycznej na wysokości 500 hPa z zaznaczonym prognozowanym ośrodkiem niskiego ciśnienia. Model GFS 0.5°. Źródło: Wetter3.de

Prędkość wiatru jest obecnie trudna do oszacowania, jednak na ten moment można przyjąć, że będzie on dość wyraźnie odczuwalny, a jego prędkość największa będzie w regionach zachodniej i północno-zachodniej części Polski. Warto wskazać, że model numeryczny GFS uwzględnia na obecną chwilę porywy wiatru przekraczające prędkość 90 km/h, podobnie model numeryczny Europa HD, natomiast model ECMWF wskazuje na porywy wiatru przekraczające prędkość ok. 70 km/h. Definitywnie jest to niż, którego wyliczenia dotyczące położenia i głębokości będą wymagać szczególnej uwagi w ciągu następnych dni.

Wyliczana prędkość wiatru w porywach na 18 stycznia (czwartek), godz. 18 UTC. Model numeryczny GFS 0.25°. Źródło: WXCHARTS.eu

Natomiast koniec tygodnia minie prawdopodobnie pod znakiem dość łagodnej zimy, z temperaturą powietrza w ciągu dnia wynoszącą ok. -1°C – 2°C. W trakcie nocy temperatura powietrza może spadać do kilku stopni poniżej zera, zwłaszcza na wschodzie Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.