Prognoza konwekcyjna na dzień 4.03.2019 oraz noc 4/5.03.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 04.03.2019 od godz. 07:00 CET do 05.03.2019, godz. 07:00 CET

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W ciągu najbliższej doby Polska pozostanie pod wpływem rozległego niżu, którego centrum w godzinach popołudniowych znajdzie się nad północną Danią i będzie się przemieszczać dalej w kierunku środkowej Bałtyku. Ciśnienie w centrum spadnie do około 970 hPa. Niż spowoduje adwekcję ciepłej masy powietrza z południa kontynentu (do 7-10°C na wysokości 850 hPa, czyli około 1,5 km n.p.m.). Po południu od strony Niemiec nad Polskę wkroczy front chłodny, który będzie wypierać zalegające ciepłe powietrze. Wieczorem będzie dość szybko przemieszczać się na wschód Polski.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 4.03.2019 i noc 4/5.03.2019

W ciągu dnia prognozowane są warunki, które miejscami mogą sprzyjać rozwojowi konwekcji oraz pojawieniu się lokalnych burz. Chociaż chwiejność nie będzie wysoka (MUCAPE osiągnie do 100-200 J/kg, LI do -1/-2°C), to jej wystąpienie pokryje się z silnym przepływem powietrza oraz znacznym uskokiem prędkościowym wiatru. Spowoduje to, że możliwe będzie pojawienie się komórek konwekcyjnych, łączących się również w pasma, które będą mogły przynieść wyładowania atmosferyczne.

Głównym zjawiskiem będą dość silne porywy wiatru, które w czasie przechodzenia burz bądź chmur cumulonimbus, będą mogły osiągać do 75-90 km/h. Miejscami wystąpią także silne opady deszczu, chociaż sumy nie będą stanowić zagrożenia ze względu na szybkie tempo przemieszczania się poszczególnych stref. Możliwe są natomiast opady drobnego gradu. Poszczególne komórki konwekcyjne przemieszczać się będą na wschód/północny wschód. Największe szanse na wystąpienie wyładowań istnieją w ciągu dnia nad województwem zachodniopomorskim, częściowo lubuskim oraz wielkopolskim, a wraz z upływem czasu ryzyko będzie maleć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.