Prognoza konwekcyjna na dzień 26.04.2019 i noc 26/27.04.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 26.04.2019 godz. 11:15 CEST do 27.04.2019, godz. 08:00 CEST

1. STOPIEŃ ZAGROŻENIA ZOSTAJE WYDANY DLA POLSKI ZACHODNIEJ, GŁÓWNIE Z POWODU MOŻLIWOŚCI WYSTĄPIENIA ULEWNYCH OPADÓW DESZCZU ORAZ SILNYCH PORYWÓW WIATRU

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Dzisiejszego dnia Polska znajdzie się po wschodniej stronie długiej fali górnej, dzięki której do naszego kraju dalej napływać będzie gorąca i chwiejna masa powietrza zwrotnikowego. Od zachodu do naszego kraju zbliżać się będzie pofalowany front chłodny, który w okresie ważności prognozy będzie w okolicach zachodniej granicy.

OMÓWIENIE:

Prognoza kownekcyjna na dzień 26.04.2019 i noc 26/27.04.2019

POLSKA ZACHODNIA I CZĘŚCIOWO CENTRALNA

Nad Polskę dalej napływać będzie ciepła i chwiejna masa powietrza zwrotnikowego, wypychanego od zachodu przez pofalowany front atmosferyczny. W obszarze przedfrontowym prognozowane jest pojawienie się umiarkowanej do dużej chwiejności termodynamicznej (MLCAPE 800-1500J/kg, SBLI -3 do -5°C). Środowisko kinematyczne nad obszarem chwiejności będzie cechowało się małym/umiarkowanym uskokiem prędkościowym w warstwie 0-6km (10-15m/s) oraz umiarkowanym/dużym uskokiem kierunkowym (miejscami do 250J/kg w warstwie 0-3km i do 100J/kg w warstwie 0-1km). Dodatkowo wzdłuż frontu pojawią się silne mechanizmy wspomagania konwekcji w postaci linii zbieżności, wspomagania ruchów wznoszących oraz obszaru wyjścia z górnotroposferycznego prądu strumieniowego. To wszystko razem stanowi warunki sprzyjające rozwojowi burz z tendencją do organizowania się w układy wielokomórkowe (nie można wykluczyć nawet układu MCS). Z racji raczej słabego przepływu w środkowej troposferze burze będą się przemieszczać względnie wolno, głównym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu oraz silne porywy wiatru związane ze zjawiskami downburst (podwyższone wartości Delta Theta-E), w mniejszym stopniu opady średniej wielkości (do 3-4cm) gradu. Burze będą się przemieszczać z południa na północ z lekkim odchyleniem na wschód. Maksimum aktywności spodziewane jest na godziny wieczorne oraz pierwszą połowę nocy, w drugiej połowie nocy aktywność powinna zanikać.

Poza zachodnią częścią Polski szanse na wystąpienie zjawisk konwekcyjnych są niewielkie, ewentualne burze mogą się tam pojawić w godzinach nocnych, lecz będą one słabe i nie powinny cechować się dużą aktywnością. 

POLSKA WSCHODNIA

W tym obszarze pojawi się nieco większe nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej, co co może spowodować rozwój izolowanych komórek burzowych z dyskretnego trybu konwekcji. Głównym zagrożeniem podczas przechodzenia tych burz będą ulewne opady deszczu oraz w mniejszym stopniu silne porywy wiatru. Szczyt aktywności prognozowany jest na godziny popołudniowe/wieczorne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.