Prognoza konwekcyjna na dzień 11.06.2019 i noc 11/12.06.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 11.06.2019 godz. 08:00 CEST do 12.06.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka opadów ulewnego deszczu i dużego gradu, bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany z powodu ryzyka bardzo silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

We wtorek Polska znajdzie się pomiędzy wielocentrycznym niżem z zachodniej Europy, a wyżem ze wschodu kontynentu, co oznacza napływ do naszego kraju gorącego i chwiejnego powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Ponadto, krańce zachodnie Polski znajdą się w zasięgu oddziaływania falującego frontu ze wschodnich Niemiec. W związku z wyżem omówionymi czynnikami, nad naszym krajem pojawią się burze, które miejscami będą gwałtowne.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 11.06.2019 i noc 11/12.06.2019
Prognoza konwekcyjna na dzień 11.06.2019 i noc 11/12.06.2019

W rejonie prognozowana jest bardzo duża chwiejność (CAPE do 3000-4000 J/kg). Prognozowane przez GFS temperatury punktu rosy (do 22 stopni) są prawdopodobnie zawyżone (tak było w dniu dzisiejszym), w związku z tym realna energia konwekcji powinna być niższa. Niemniej jednak, wciąż będą to znaczne wartości (zapewne do 2000-2500 J/kg). W strefie przedfrontowej mają pojawić się mechanizmy wspomagania, które powinny pomóc w inicjacji głębokiej konwekcji. Warunki kinematyczne początkowo będą umiarkowane (DLS 10-15 m/s), ale w godzinach wieczornych prognozowany jest wzrost pionowych uskoków wiatru (DLS do 20 m/s, SRH3 do 200 m2/s2). Możliwy jest rozwój kilku superkomórek typu wysokoopadowego, a w późniejszym czasie większej burzy wielokomórkowej (MCS). W trakcie burz (zwłaszcza superkomórkowych) miejscami mogą pojawić się opady gradu dużych rozmiarów (do 5 cm). Niektóre ośrodki burzowe mogą wygenerować punktowo bardzo silne porywy wiatru. W godzinach wieczornych (polepszenie warunków kinematycznych) niewykluczone jest powstanie układu liniowego z większym zagrożeniem wiatrowym, ale taki scenariusz jest bardzo niepewny. Mocno uwodnione chmury Cb (wodność troposfery 40-45 mm) mogą też stwarzać ryzyko podtopień i zalań. W regionie istnieje również pewne ryzyko uformowania się trąby powietrznej, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Niewykluczone, że pozostałości nocnych burz pojawią się na omawianym obszarze rano, ale największe ryzyko burz przypada na późne popołudnie i wieczór (mogą trwać one aż do godzin nocnych).

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

W rejonie prognozowana jest znaczna chwiejność (podobna jak na obszarze objętym 2 stopniem zagrożenia). Brak istotnych mechanizmów wspomagających konwekcję (poza wznoszeniem orograficznym) i obecność suchych warstw w troposferze oznacza rozwój pojedynczych, rozproszonych ośrodków burzowych. W środowisku małych pionowych uskoków wiatru (DLS do 10 m/s) spodziewany jest rozwój zwykłych komórek. Ze względu na prognozowane nieduże pokrycie burzami, nad znaczną częścią omawianego obszaru burz nie będzie ich wcale, ale w przypadku pojawienia się mogą być gwałtowne: największym zagrożeniem są punktowe, bardzo silne porywy wiatru (downburst) oraz w mniejszym stopniu ulewne opady deszczu i opady gradu (o średnicy 2-3 cm). Burze spodziewane są przede wszystkim późnym południem, wieczorem i w pierwszej części nocy, a największe ich szanse są w górach i na obszarach podgórskich.

…Pozostały obszar objęty możliwością burz…

Pomimo znacznej chwiejności prognozowanej nad tym obszarem, brak mechanizmów wspomagających konwekcję i bardzo suche powietrze w środkowej troposferze będą ograniczać potencjał rozwoju burz. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest bardzo niskie, ale jeżeli się uformują, to mogą być dość silne. Również na obszarze nieobjętym możliwością burz wystąpi chwiejność termodynamiczna, ale uznano, że ryzyko burz jest tak marginalne, że nie kwalifikuje się do zaznaczenia na mapie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz