Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 13.06.2019 i na noc 13/14.06.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 13.06.2019, godz. 08:00 CEST do 14.06.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od Opolszczyzny i Górnego Śląska po Warmię i Mazury ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, opadów dużego gradu oraz porywistego wiatru, jak i ryzyka wystąpienia trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszarów wokół 2 stopnia ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu,
opadów gradu oraz porywistego wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

W czwartek Polska będzie w zasięgu słabej zatoki niżowej związanej z niżem znad Wielkiej Brytanii, dodatkowo w obszarze słabogradientowym. Przez centralną i wschodnią część kraju przechodzić będzie dolnotroposferyczna zbieżność wiatru poprzedzająca pofalowany front atmosferyczny, na którym dojdzie do powstania słabych ośrodków niskiego ciśnienia.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 2 stopniem zagrożenia …

Na tym obszarze prognozowana jest wysoka chwiejność termodynamiczna dochodząca do 3000-3500 J/kg, a miejscami nawet ponad. LI będzie na poziomie -5/-8°C. Warunki kinematyczne będą słabe, a pod wieczór umiarkowane. Wodność troposfery osiągnie 40-45 mm,

Czwartek będzie bardzo niebezpiecznym dniem pod względem zjawisk burzowych. Prognozowane burze zaczną pojawiać się popołudniu i będą szybko organizować się w większe struktury wielokomórkowe. Dodatkowo występować będą superkomórki burzowe. Największym zagrożeniem ze stron burz będą opady dużego gradu do około 5-8 cm, a nawet więcej, intensywne opady deszczu do 50-60 mm w czasie trwania zjawiska oraz bardzo silny wiatr w porywach do 90-110 km/h. Ze względu na trajektorię burz nie można wykluczyć tzw. training storm czyli występowania burzy nad jednym obszarem kilka razy co może podwyższyć sumy opadowe. Dodatkowo ze względu na podwyższone parametry skrętu kierunkowego wiatru istnieje ryzyko powstania trąb powietrznych, którego nie należy lekceważyć. Burze będą się przemieszczać na północny-wschód.

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

Na tym obszarze burze będą miały mniej gwałtowny przebieg niż w regionie ze stopniem 2.

Ze względu na niepewność obszaru prognozy możliwa jest jej aktualizacja.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz