Prognoza konwekcyjna na dzień 7.07.2019 i noc 7/8.07.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.07.2019 godz. 08:00 CEST do 08.07.2019, godz. 08:00 CEST

… STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla krańców Polski południowo wschodniej głównie ze względu na ryzyko intensywnych opadów deszczu …

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:
Polska znajdować się będzie pod wpływem niżu znad Litwy. Przez kraj przebiegać będzie chłodny front atmosferyczny, oddzielający powietrze polarne z północy kraju od znacznie cieplejszego zwrotnikowego, zalegającego na południu. W ciągu dnia będzie ono jednak wypierane w kierunku Ukrainy, a na południu kraju mogą przejść burze.

Prognoza konwekcyjna na 7.lipca i noc z 7 na 8 lipca 2019

OMÓWIENIE:

… Polska Południowa …

Nad tym obszarem spodziewane jest wystąpienie burz z silnymi opadami deszczu. Chwiejność SBCAPE osiągnie lokalnie do około 1000 J/kg, a nałożenie się nasilonego przepływu powietrza oraz uskoków wiatru (0-6 km do 20 m/s) może doprowadzić do rozwoju dość dobrze zorganizowanych i aktywnych burz. Pewną niewiadomą pozostaje jednak lokalizacja miejsca inicjacji głównych burz – możliwe że nastąpi to już na tyle blisko granicy, że większa aktywność przypadnie już na obszar poza Polską. Niemniej jednak uwzględniony został 1.stopień zagrożenia, co wynika z faktu możliwości wystąpienia dość intensywnych opadów, dochodzących do 30-50 mm – istnieje bowiem ryzyko przechodzenia kilku burz nad jednym miejscem, powodując akumulację opadów. Pozostałe zjawiska nie powinny jednak stanowić większego zagrożenia – grad nie przekroczy 2 cm, a wiatr może osiągnąć do około 60-75 km/h.

… Polska północna …

Na tym obszarze pojawiać się będą opady konwekcyjne, a bardziej wypiętrzonym chmurom mogą towarzyszyć pojedyncze wyładowania atmosferyczne. Warunki nie będą jednak sprzyjać rozwojowi aktywniejszych burz – CAPE nie przekroczy 300 J/kg. Lokalnie opady mogą wynieść do 10-20 mm, możliwy też drobny grad.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.