Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 31.07.2019 i noc 31.07/01.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 31.07.2019, godz. 08:00 CEST do 01.08.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południa i południowego zachodu kraju (zwłaszcza tereny górskie i podgórskie) głównie z uwagi na ryzyko wystąpienia nawalnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 31.07.2019 i noc 31.07/01.08.2019

O cyrkulacji powietrza nad Środkową Europą decyduje rozległy obszar niskiego ciśnienia znad Rosji, potężny, nietypowy układ wysokiego ciśnienia znad Grenlandii i Morza Norweskiego oraz obszar obniżonego ciśnienia ciągnący się od Labradoru po rejon Morza Północnego. Niż, który znajdował się nad rejonem Wysp Brytyjskich, wypełnia się. W najbliższym czasie nad naszym krajem będą dominować wiatry zachodnie niosące umiarkowanie ciepłe, okresami bardziej wilgotne masy powietrza znad Atlantyku. Środa będzie pierwszym dniem od dłuższego czasu, w którym na znacznym obszarze Polski nie przewidujemy warunków sprzyjających rozwojowi burz.

OMÓWIENIE:

… południe, południowy zachód i zachód Polski …

Początkowo, w godzinach przedpołudniowych, trochę rozproszonych ośrodków burzowych prognozujemy w pasie od woj. lubuskiego po woj. podkarpackie. Burze te nie będą jednak nieść ze sobą groźnych zjawisk atmosferycznych poza lokalnie silniejszymi opadami deszczu. Później, pod wpływem energii CAPE do ok. 1000-1500 J/kg, już wczesnym popołudniem utworzą się liczne komórki burzowe, w szczególności na terenach górskich i podgórskich, gdzie DMC będzie mieć wspomaganie orograficzne. Burze mogą organizować się w klastry, choć faworyzowanym trybem konwekcji będą pojedyncze komórki. Pionowe ścinanie wiatru DLS będzie raczej niewielkie, jedynie na południowym zachodzie może osiągać ok. 15 m/s w strefie występowania DMC. Burze będą się przemieszczać dość wolno i miejscami mogą trwać nieco dłużej. Z uwagi na PW sięgające do 35-40 mm, burze mogą przynosić duże sumy opadowe przynoszące podtopienia i gwałtowne wezbrania małych cieków wodnych. Ponadto w 2-4 przypadkach nie wyklucza się wystąpienia opadu dużego gradu ( do ok. 3 cm w średnicy) oraz silnych porywów wiatru powodujących punktowo niewielkie szkody. Pod wieczór burze zaczną stopniowo zanikać, a ich potencjał do generowania niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych ulegnie znacznemu zmniejszeniu. W nocy z środy na czwartek kilka słabych burz może wystąpić w zachodniej części Polski.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.