Prognoza konwekcyjna na dzień 01.08.2019 i na noc 01/02.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 01.08.2019, godz. 08:00 CEST do 02.08.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-wschodniej i południowej Polski ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia obfitych opadów deszczu, dużego gradu i silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W czwartek Polska znajdzie się w strefie słabego gradientu barycznego. Przez nasz kraj przebiegać będzie pofalowany front atmosferyczny, który oddziela chłodną masę powietrza pochodzenia polarnomorskiego zalegającą na północnym-wschodzie od cieplejszej i zasobnej masy z południa kontynentu. Głównie za sprawą stref zbieżności wiatru w sfrefie frontowej, możliwe będzie wystąpienie burz.

OMÓWIENIE

… Obszar objęty 1. stopniem zagrożenia i możliwością burz…

Prognoza konwekcyjna na dzień 01.08.2019 i na noc 01/02.08.2019

Już od godzin porannych spodziewamy się wystąpienia rozproszonych ośrodków konwekcyjnych przynoszących opady deszczu i burze. W godzinach popołudniowych dojdzie do nagromadzenia wilgoci w przyziemnej warstwie troposfery, dzięki czemu energia CAPE wzrośnie do 700-1200 J/kg w południowej Polsce, a na pozostałym obszarze 400-800 J/kg. Dzięki niewielkiemu gradientowi barycznemu, poziomy przepływ powietrza w dolnej troposferze będzie słaby LLS < 5 m/s. Jednak nad południową Polską swoją obecność zaznaczy prąd strumieniowy, dzięki któremu ścinanie wiatru z warstwy 0-6 km wyniesie 15-20 m/s. Całkowita wodność troposfery sięgnie 25-30 mm, jedynie na południowym-wschodzie kraju do 35 mm.

W takich warunkach należy spodziewać się wystąpienia burz w postaci pojedynczych komórek, multikomórek, a zwłaszcza na południu kraju superkomórek. Będą im towarzyszyć intensywne opady deszczu do 30 mm. W przypadku superkomórek nie można wykluczyć opadów gradu do 2-3 cm. Dzięki wystąpieniu suchszych warstw w środkowej troposferze, możliwe będą także silniejsze porywy wiatru do 90 km/h. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód. Największa aktywność spodziewana jest na godziny popołudniowe, choć zjawiska konwekcyjne będą możliwe przez cały czas trwania prognozy.

Potencjał do rozwoju niebezpiecznych zjawisk konwekcyjnych może zostać ograniczony przez zachmurzenie warstwowe, występujące nad większością kraju.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.