Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 06.08.2019 i noc 06/07.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 06.08.2019, godz. 08:00 CEST do 07.08.2019, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 30.07.2019 i na noc 30/31.07.2019

We wtorek Polska będzie pod wpływem niżu z centrum zlokalizowanym nad Morzem Północnym. Związane z nim fronty atmosferyczne znajdą się nad naszym krajem początkowo na północy kraju, a pod wieczór i w nocy wkroczą od zachodu. Wieczorne wejście frontu poprzedzi obecna strefa zbieżności wiatru w dolnej troposferze. Do Polski napłynie ciepła masa powietrza i chwiejna masa powietrza.

OMÓWIENIE:

W wyniku napływu chwiejnej masy powietrza do Polski prognozuje się wystąpienia energii potencjalnej dostępnej konwekcyjnie do około  1000-1200 J/g na północy i około 1200-1500 J/kg na południowym-wschodzie kraju. Dodatkowo na północnym-wschodzie oraz południowym-zachodzie Polski prognozowana jest wzrost kinematyki – dla warstwy 0-6 km ścinanie ma przekroczyć 15 m/s. Zawartość wody w pionowym słupie powietrza wzrośnie do 30-40 mm.

… Polska Północna …

Burze tutaj mogą powstać już w ciągu dnia, jednak zachmurzenie, podobnie jak na południu kraju może ograniczyć rozwój konwekcji i jest bardzo istotnym czynnik do rozwoju burz dzisiaj. W tej części Polski burzom towarzyszyć będą głównie intensywne opady deszczu do 30-35 mm oraz opady gradu do 2-3 cm. Ze względu na obecność podwyższonych parametrów kinematycznych burze mogą łączyć się w większe struktury wielokomórkowe, a także superkomórki. Wtedy opady deszczu mogą wynieść nawet ponad 40 mm. Dodatkowo burzom towarzyszyć może silny wiatr w porywach do 80 km/h, a w przypadku superkomórek ponad 80 km/h.

… Polska Południowa …

Na tym obszarze największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz przypada na część poudniowo-wschodnią. Burzom towarzyszyć będzie, podobnie w Polsce Północnej intensywny opad deszczu oraz opad gradu do 2 cm. Z kolei na południowym-zachodzie ze względu na kinematykę (DLS do 20 m/s) prawdopodobnie w godzinach nocnych od zachodu może wejść dobrze zorganizowana burza wielokomórkowa z linią szkwału, która generować będzie bardzo silny wiatr do 80 km/h, a lokalnie nawet więcej.

Burzę będą przemieszczać się głównie w kierunku wschodnim z niewielkimi odchyleniami na południowy-wschód i północny-wschód (głównie w części północno-zachodniej). Pierwsze z nich powstaną w godzinach popołudniowych a ostatnie zaczną zanikać w nocy (Polska Południowo-zachodnia ).

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.