Prognoza konwekcyjna na dzień 07.08.2019 i na noc 07/08.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 07.08.2019, godz. 08:00 CEST do 08.08.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej, południowo-wschodniej i wschodniej Polski ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia oraz opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru, a w mniejszym stopniu ze względu na możliwość powstania trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowo-zachodniej, centralnej i północno-wschodniej Polski ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia intensywnych opadów deszczu powodujących podtopienia, a także ze względu na możliwość wystąpienia opadów dużego gradu i silnych porywów wiatru.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA

W środę na pogodę w Europie zachodniej i centralnej największy wpływ będzie miał ośrodek niskiego ciśnienia, który powoli będzie przemieszczał się znad Szkocji w kierunku Skandynawii. W ciągu dnia, nad nasz kraj nasunie się zatoka niskiego ciśnienia związana ze wspomnianym niżem wraz z pofalowanym frontem atmosferycznym, który oddzieli ciepłe powietrze z południa Europy od zdecydowanie chłodniejszego powietrza napływającego znad Atlantyku. W godzinach nocnych, nad północną Polską prognozowane jest powstanie niżu atmosferycznego.

OMÓWIENIE

…Polska południowa, południowo-wschodnia i wschodnia…

Prognoza konwekcyjna na dzień 07.08.2019 i na noc 07/08.08.2019

Na tym obszarze rozwój konwekcji prognozowany jest na godziny popołudniowe i wieczorne. Potencjalna energia konwekcji CAPE wzrośnie do 1000-2000 J/kg. Pokryje się ona z umiarkowanie silnym poziomym przepływem powietrza. Dzięki temu wartości ścinania wiatru będą podwyższone DLS 0-6 km 15-20 m/s LLS 0-1 km 4-10 m/s, SRH 0-3 km 50-250 m2/s2. Obecna masa powietrza będzie cechować się dużą zawartością wilgoci w całym profilu troposfery, dzięki czemu parametr PW wyniesie 35-42 mm.

Burze powstałe w takich warunkach, będą miały potencjał do szybkiego przekształcenia się w wysokoopadowe superkomórki. Podczas ich przechodzenia mogą wystąpić przede wszystkim intensywne opady deszczu, do około 50 mm, lokalnie nawet więcej. Dodatkowo należy spodziewać się wystąpienia opadów gradu 3-5 cm, a także silniejszych porywów wiatru do 100 km/h. Istnieje także podwyższone ryzyko powstania trąby powietrznej związanej z mezocyklonem. W późniejszym stadium nie można wykluczyć powstania układu MCS w postaci raczej niewielkiej linii szkwału, lub układu training storms, na drodze którego mogą wystąpić opady deszczu lokalnie przekraczające 50 mm, a także opady gradu do 3 cm średnicy i wiatr do 90-100 km/h. Burze będą się przemieszczać z zachodu na wschód, z odchyleniem na północny-wschód.

…Polska południowo-zachodnia, centralna i północno-wschodnia…

Już w godzinach porannych pierwsze burze pojawią się na południowym-zachodzie kraju, jednak z biegiem godzin będą tracić na sile. Popołudniu energia konwekcji CAPE wzrośnie do 1000-1500 J/kg na południowym-zachodzie kraju. Wieczorem i w nocy chwiejna masa powietrza zawędruje wgłąb kraju, jednak w znacznej mierze nie przekroczy 500 J/kg. Warunki kinematyczne będą sprzyjające dla rozwoju zorganizowanej konwekcji. DLS 0-6 km 15-22 m/s LLS 4-8 m/s. Całkowita wodność troposfery wyniesie 38-44 mm.

Późnym popołudniem, lub wieczorem prognozowany jest rozwój burz nad terytorium Czech, a także nad Dolnym Śląskiem / Opolszczyzną. Najprawdopodobniej konwekcja przyjmie charakter systemu MCS z wbudowaną linią szkwału, lub układu training storms. Strefa konwekcji będzie przemieszczać się na północny wschód, nad obszarem niewielkiej chwiejności termodynamicznej, dlatego jego aktywność elektryczna, zwłaszcza w późnych godzinach nocnych, będzie niewielka. Początkowo największym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu sięgające ok. 50 mm, a także silniejsze porywy wiatru do 100-110 km/h i opady gradu do 3 cm. W późniejszym stadium największym zagrożeniem pozostaną opady deszczu, które lokalnie mogą przekroczyć 50-70 mm, co może doprowadzić do lokalnych powodzi błyskawicznych, jednak zagrożenie ze strony silnych porywów wiatru i opadów gradu zdecydowanie zmaleje. Układ konwekcyjny opuści nasz kraj w godzinach porannych.

Stopień 2 zagrożenia na tym obszarze nie zostaje uwzględniony, ze względu na niepewność co do siły prognozowanego układu konwekcyjnego. Niemniej jednak sumy opadów na jego drodze mogą kwalifikować się na 3 stopień ostrzeżenia w systemie SkyPredict.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.