Prognoza konwekcyjna na dzień 08.08.2019 i noc 08/09.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.08.2019, godz. 08:00 CEST do 09.08.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla północy i północnego wschodu Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, opadów dużego gradu i z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia silnych opadów deszczu i trąb powietrznych.

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.08.2019 i noc 08/09.08.2019

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska znajdzie się na tyłach szybko pogłębiającego się niżu znad pogranicza Białorusi i Rosji. W środkowej troposferze pojawi się dość chłodna masa powietrza, która przy umiarkowanie wysokiej temperaturze przy powierzchni ziemi (20-24°C) będzie przyczyną powstania większych wartości pionowego gradientu temperatury. Będzie to wiązać się z niestabilnością atmosfery, zwłaszcza w północnej części kraju. Wartości CAPE prognozowane na czwartek i na noc z czwartku na piątek mają wynieść 400-1000 J/kg, jednak przy występowaniu quasi-geostroficznego wymuszania wznoszenia, będzie to wystarczająca wartość CAPE do rozwoju licznych, miejscami silniejszych ośrodków burzowych. Ze względu na występowanie silniejszego wiatru w środkowej troposferze (do 20-23 m/s na wys. izobarycznej 500 hPa) prognozowane jest też wystąpienie większych wartości pionowego ścinania wiatru.

OMÓWIENIE:

… północ, północny wschód i częściowo wschód Polski …

Burze pojawią się tu około południa lub nawet przed południem. Ośrodki mogą być liczne i dość trwałe, jednak ze względu na umiarkowanie duże wartości CAPE, nie będą tworzyć dużych układów konwekcyjnych. Prognozujemy głównie pojedyncze, rozproszone komórki, miejscami łączące się w niewielkie układy wielokomórkowe. Nie wyklucza się rozwoju kilku superkomórek burzowych, zwłaszcza w pasie od Kujaw po północ woj. podlaskiego, gdzie DLS ma osiągać 15-20 m/s. W superkomórkach mogą pojawić się opady gradu o średnicy do ok. 2-3 cm. Spore wartości 0-2 km AGL SBCAPE oraz nieznacznie podwyższone wartości LLS mogą być przyczyną uformowania się 1-2 trąb powietrznych o niezbyt dużej sile. Burzom, zwłaszcza na północnym wschodzie, mogą też towarzyszyć dość silne porywy wiatru, do ok. 80-90 km/h, z kolei na krańcach wschodnich i na Wybrzeżu istnieje ryzyko wystąpienia ulewnych opadów powodujących miejscami podtopienia. Pod wieczór i w nocy aktywność burzowa będzie nadal występować, zwłaszcza na Wybrzeżu. Ze względu na możliwe znaczne nasilenie zjawisk i możliwość powstania punktowych, raczej niewielkich szkód, 1. stopień zagrożenia dla znacznej części omówionego obszaru zostaje w tej prognozie uwzględniony.

… pozostała część kraju objęta możliwością burz …

W ciągu dnia miejscami mogą rozwinąć się komórki konwekcyjne, które z powodu niewielkiej wartości CAPE na ogół nie będą generować wyładowań atmosferycznych. Burze, jeśli się pojawią, będą słabe. Podczas przechodzenia komórek może mocniej wiać i wystąpią silniejsze, krótkotrwałe opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.