Prognoza konwekcyjna na dzień 19.08.2019 i noc 19/20.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 19.08.2019, godz. 08:00 CEST do 20.08.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części województw mazowieckiego i podlaskiego oraz sąsiednich ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia silnych porywów wiatru, silnych opadów deszczu oraz opadów dużego gradu. Istnieje też ryzyko wystąpienia trąby powietrznej.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pasa od południa przez centrum po wschód Polski ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia silnych porywów wiatru, intensywnych opadów deszczu i opadów gradu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Pogodę w Polsce będzie kształtować rozległy, wielocentryczny niż znad Morza Norweskiego. Nad Polskę sięgnie jego wyraźna zatoka i związany z nią pofalowany front atmosferyczny, przemieszczający się stopniowo na wschód. Po wschodniej stronie frontu docierać będzie gorące powietrze zwrotnikowe o wyraźnie podwyższonej chwiejności, co umożliwi rozwój gwałtownych burz. Stabilne powietrze polarne o cechach morskich będzie natomiast napływać nad zachodnią i północną część kraju, gdzie burze nie wystąpią.

Prognoza konwekcyjna na dzień 19.08.2019 i noc 19/20.08.2019

OMÓWIENIE:

… Obszar 2. i 1. stopnia zagrożenia…

W zasięgu pofalowanego frontu od godzin rannych spodziewane są ciągłe opady deszczu. Nie można także wykluczyć zanikających burz, chociaż ich ryzyko będzie ograniczone. Rozwój gwałtowniejszych burz spodziewany jest w godzinach popołudniowych oraz wieczornych. Najbardziej zagrożonym obszarem będzie pas od Śląska przez łódzkie i świętokrzyskie, następnie mazowieckie aż po podlaskie. W tej strefie umiarkowana chwiejność, wyrażona przez energię dostępną drogą konwekcji (CAPE) osiągnie do 1000-1400 J/kg. Co więcej, pokryje się ona ze znacznym przepływem powietrza oraz uskokami kierunkowymi i prędkościowymi wiatru (DLS przekraczający 20-25 m/s, LLS nawet około 10-15 m/s) spowoduje, że burze będą szybko przybierać zorganizowane formy. Skręt wiatru wraz z wysokością umożliwi także powstawanie burz superkomórkowych.

W początkowej fazie, a więc głównie w godzinach popołudniowych, faworyzowane są superkomórki burzowe, przemieszczające się nieco bardziej na wschód względem pozostałych burz. Będą one przynosić gwałtowne zjawiska pogodowe. Ze względu na bardzo dużą wodność atmosfery, pojawiać się będą silne opady deszczu, do ok. 30-45 mm, co może prowadzić do lokalnych zalań. Ponadto możliwe są silne porywy wiatru, sięgające około 90-100 km/h, a punktowo nawet około 110 km/h. Nie można też wykluczyć opadów gradu – w przypadku dobrze rozwiniętych, długotrwałych superkomórek jego średnica może osiągnąć do ok. 3,5-5 cm. Istnieje też ryzyko rozwoju trąby powietrznej i choć jest relatywnie niskie, to należy mieć je na uwadze.

Z biegiem godzin możliwe będzie powstanie układu konwekcyjnego (MCS), przemieszczającego się na północny wschód, w kierunku Białorusi. Układ taki przynosić może silne opady deszczu, do 30-40 mm, a także silne porywy wiatru, przekraczające około 75-95 km/h. W układ mogą być także wbudowane superkomórki, w obrębie których zjawiska mogą być gwałtowniejsze. Niektóre modele sygnalizują także ryzyko powstania superkomórek w godzinach wieczornych nad woj.śląskim i świetokrzyskim, a ich głównym zagrożeniem byłby silny wiatr do 80-100 km/h. Burze w drugiej części nocy będą się uspokajać bądź odsuwać poza granice Polski.

…Tereny górskie i podgórskie…

Na terenach górskich i podgórskich woj.małopolskiego i podkarpackiego w ciągu dnia potencjał burzowy będzie wyraźnie ograniczony w związku z południowym przepływem i występowaniem efektu fenowego. Możliwe, że lokalne burze wystąpią tam dopiero w nocy, a na sporym terenie mogą one się nie pojawić – z tego powodu wydano tam tylko 15% możliwość wystąpienia burz. Głównym zjawiskiem towarzyszącym będą natomiast opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.