Prognoza konwekcyjna na dzień 28.08.2019 oraz noc 28/29.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 28.08.2019, godz. 08:00 CEST do 29.08.2019, godz. 08:00 CEST

…STOPIEŃ  1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla obszaru południowej części kraju głównie przed ulewnymi opadami deszczu, silnymi porywami wiatru oraz w mniejszym stopniu przed opadami gradu…

Prognoza burzowa na dzień 28.08.2019 i noc 28/29.08.2019

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Nad Polską nadal zalegać będzie powietrze zwrotnikowe. Obszar wschodniej Polski znajdzie się w zasięgu wyżu znad zachodniej Rosji, natomiast pozostała (środkowa, zachodnia część kraju) znajdzie się pod wpływem rozległej zatoki niżowej związanej z wielocentrycznym niżem znad Morza Norweskiego oraz Północnego Atlantyku. Charakterystyka napływającej masy umożliwi rozwój burz w wielu miejscach, zarówno w dzień, jak i w godzinach nocnych.

OMÓWIENIE:

…Obszar objęty 1. stopniem  zagrożenia…

Burze mogą się rozwijać w ciągu całego czasu obowiązywania prognozy. Pierwsze, już od rana, możliwe będą w rejonie województw kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i pomorskiego. Będą one się charakteryzować intensywnymi opadami deszczu, ale sumy nie powinny przekraczać 15-20 mm. Lokalnie może wystąpić zjawisko wet downburst, z wiatrem do 80 km/h.

W ciągu dnia aktywność burzowa będzie ograniczana przez dość wysoki poziom kondensacji, ewentualnie burze będą mogły powstawać na terenach górskich, bądź w strefach wyraźnej konwergencji wiatru. Sytuacja zmieni się nieco późnym popołudniem oraz wieczorem, kiedy to silne wygrzanie przypowierzchniowej warstwy troposfery oraz rosnąca wieczorem wilgotność, umożliwią rozwój burz. Chwiejność CAPE osiągnie do około 1400-1700 J/kg, ale na ogół profil wiatrowy nie będzie faworyzować rozwoju silnych burz. Zważywszy na silnie uwodnioną troposferę (35-40 mm, a lokalnie do 40-44 mm!), głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu. Mogą one osiągać w ciągu godziny nawet 20-35 mm, a w przypadku przechodzenia kilku burz, akumulacyjny opad będzie jeszcze większy. Mogą też wystąpić zjawiska wet downburst, z silnym wiatrem dochodzącym nawet do 80-90 km/h, a w 1-3 przypadkach przekraczającym 90-100 km/h. Nie można wykluczyć także opadów gradu, przy czym średnica będzie osiągać do 2-3 cm.

Potencjalnie najgroźniejsze burze mogą wystąpić wieczorem i w nocy nad województwami kujawsko-pomorskim, pomorskim, wschodzie zachodniopomorskiego, północy wielkopolskiego, a w późniejszych godzinach także na Warmii. Lokalnie burze mogą tam mieć gwałtowny przebieg, z wiatrem osiągającym około 90-100 km/h, miejscami przekraczając tę wartość. Ponadto opady mogą osiągać nawet 40-45 mm, a grad około 4 cm średnicy, chociaż ryzyko takiego zdarzenia ocenia się jako niskie. Niemniej jednak ze względu na lokalny charakter takich zdarzeń, na chwilę obecną nie zostaje wydany 2. stopień zagrożenia, chociaż nie można jeszcze wykluczyć potrzeby aktualizacji prognozy, szczególnie dotyczącej godzin wieczornych i nocnych.

… Możliwość wystąpienia burz…

Na obszarze tym prognozuje się wystąpienie na ogół słabych burz, chociaż punktowo mogą one spełniać kryteria ostrzeżeń, szczególnie w pobliżu 1.stopnia zagrożenia. Głównym zjawiskiem będą silne opady deszczu oraz wiatr do 60-75 km/h, punktowo do 80 km/h. Grad nie powinien przekraczać 2 cm. Przeważnie burze będą rozproszone, o typowo termicznej genezie. W nocy występować będzie natomiast konwekcja z uniesienia, w związku z tym burze również będą możliwe. Na wschodzie prognozowane są dopiero w drugiej części nocy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.