Prognoza konwekcyjna na dzień 30.08.2019 i noc 30/31.08.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 30.08.2019 godz. 08:00 CEST do 31.08.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany głównie z powodu ryzyka ulewnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru oraz w mniejszym stopniu z powodu ryzyka opadów dużego.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Polska nadal będzie się znajdować w obszarze o niskim gradiencie ciśnienia, a przez kraj przebiegać będzie słabo zaznaczony front chłodny. Nad południową i wschodnią część kraju nadal będzie napływać gorące powietrze z południa kontynentu o zwiększonej wilgotności oraz chwiejnej równowadze.

OMÓWIENIE:

Prognoza konwekcyjna na dzień 30.08.2019 i noc 30/31.08.2019

…Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia…

Na obszarze objętym 1.stopniem zagrożenia przewiduje się występowanie dość rozproszonych burz, których najwięcej będzie od późnego popołudnia do godzin nocnych. Miejscami aktywność może utrzymywać się do godzin rannych. Warunki mogą być nieco słabsze, niż w minionych dniach, jednak miejscami burze mogą wykazać się znaczną aktywnością. Największe prawdopodobieństwo rozwoju burz dotyczy południa dolnośląskiego, opolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego, znacznej części śląskiego, a także województw małopolskiego i podkarpackiego. Burze występować będą także w górach, gdzie mogą rozwijać się już wczesnym popołudniem.

Chwiejność CAPE na ogół do 1000-1400 J/kg, a także umiarkowane i dość duże zasoby wilgoci, będą sprzyjać rozwojowi burz, przy czym ich inicjacja może następować dopiero późnym popołudniem bądź w godzinach wieczornych. Z uwagi na niski przepływ oraz brak istotnych uskoków kierunkowo-prędkościowych, burze nie będą tworzyć zorganizowanych, długotrwałych struktur. Głównymi zagrożeniami będą ulewne opady deszczu (do około 25-30 mm, lokalnie do około 40 mm), a miejscami także silne porywy wiatru, osiągające do 70-80 km/h, lokalnie do około 90 km/h. Nie można również wykluczyć opadów gradu, chociaż średnica nie powinna przekraczać 1,5-2,5 cm. W nocy aktywność burzowa będzie powoli słabnąć, a głównym zagrożeniem pozostaną opady deszczu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.