Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 08.09.2019 i noc 08/09.09.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od 08.09.2019, godz. 08:00 CEST do 09.09.2019, godz. 08:00 CEST

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 08.09.2019 i noc 08/09.09.2019

Niż górny znajdujący się w rejonie Szwajcarii będzie powoli łączył się z doliną górnej fali górnej rozbudowującej się na południowy wschód w rejonie Wysp Brytyjskich. Nad zachodnią częścią Rosji znajdzie się silny układ wysokiego ciśnienia. Polska będzie pod wpływem pofalowanego frontu atmosferycznego przebiegającego od Niziny Padańskiej po Basen Morza Bałtyckiego. W obrębie frontu będą tworzyły się niewielkie mezoskalowe niże. Nieco większy niż w okresie ważności prognozy rozwinie się na północy Włoch i nad Słowenią. Front atmosferyczny będzie oddzielał napierającą od południowego wschodu zwrotnikową masę powietrza od powietrza polarnego morskiego, które w niedziele będzie znajdowało się na zachodnią i północą częścią naszego kraju. W rejonie frontu atmosferycznego, w zwrotnikowej masie powietrza, rozwinie się umiarkowanie silna chwiejność troposfery, co będzie skutkować rozwojem burz.

OMÓWIENIE:

… południe, wschód i częściowo centrum kraju …

W niedzielę w ciągu dnia prognozowana jest energia CAPE o wartości 400-1200 J/kg. Największa wartość CAPE prognozowana jest w południowej części omawianego obszaru. Wystąpią niezbyt duże wartości DLS (do 10-15 m/s), a PW osiągnie ok. 30-32 mm. Dodatkowo pojawią się mechanizmy wspomagające rozwój głębokiej i wilgotnej konwekcji o niewielkim nasileniu.

Pierwsze silne komórki opadowe i pojedyncze, słabe burze niewykluczone są jeszcze przed południem, natomiast ich najsilniejszy rozwój prognozowany jest na godziny popołudniowe i wieczorne. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wystąpienie niewielkich, raczej wolno przemieszczających się układów wielokomórkowych. Niewykluczona jest pojedyncza, niezbyt silna burza superkomórkowa (SRH 0-3 km do ok. 150 m2/s2). W najsilniejszych komórkach prognozujemy wystąpienie opadów niewielkiego gradu oraz silniejszych porywów wiatru, do ok. 60-70 km/h. Największym zagrożeniem będą jednak silne opady deszczu, które w kilku przypadkach mogą skutkować lokalnymi podtopieniami. Ryzyko wystąpienia nawalnych opadów jest jednak zbyt małe, aby w prognozie uwzględnić stopień 1. zagrożenia. W nocy z niedzieli na poniedziałek burze powinny znacznie osłabnąć. W okresie ważności prognozy kilka ośrodków burzowych może przejść także nad północną częścią Polski (Warmia i Mazury, częściowo Pomorze), ale ich wystąpienie jest dość wątpliwe.

… południe i południowy zachód kraju w nocy, po godz. 02:00 CEST …

Na noc z niedzieli na poniedziałek modele wskazują na wejście do tej części Polski strefy opadów związanej z zanikającym układem MCS, który wcześniej rozwinie się nad Węgrami, Słowacją i wschodnimi Czechami. W związku z tym nie wyklucza się miejscami burz oraz dość silnych opadów konwekcyjnych powodujących gdzieniegdzie niewielkie podtopienia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.