Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 09.09.2019 i na noc 09/10.09.2019

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI Ważna od 09.09.2019, godz. 08:00 CEST do 10.09.2019, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 1 ZAGROŻENIA zostaje wydany dla południowej i częściowo centralnej Polski ze względu na ryzyko wystąpienia intensywnych opadów deszczu, silnego wiatru, w mniejszym stopniu z powodu ryzyka wystąpienia opadów gradu i trąby powietrznej.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 09.09.2019 i na noc 09/10.09.2019

W poniedziałek Polska dostanie się pod wpływ wędrującego z południa ośrodka niskiego ciśnienia. Jego centrum znajdzie się nad zachodnią częścią kraju i będzie podążać w kierunku Morza Bałtyckiego. Początkowo na południu Polski należy spodziewać się wejścia ciepłego frontu atmosferycznego z zachmurzeniem warstwowym, a w kolejnych godzinach frontu chłodnego. Napływać do nas będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego, którą zastąpi po przejściu chłodnego frontu świeża, chłodniejsza masa tego samego pochodzenia.

OMÓWIENIE:

… Obszar objęty 1 stopniem zagrożenia …

W poniedziałek burze będą powstawać w środowisku umiarkowanej chwiejności atmosfery (CAPE maksymalnie do 500-1000 J/kg, LI do -1/-3°C) oraz podwyższonych warunków kinematycznych ze względu na obecność frontów (DLS powyżej 15 m/s, lokalnie ponad 20 m/s). Również wodność troposfery będzie podwyższona do 30-35 mm.

W takich warunkach prognozuje się wystąpienie pojedynczych komórek burzowych, które szybko będą łączyć się w klastry wielokomórkowe. Będą ona początkowo wbudowane w zachmurzenie warstwowe związane z frontem ciepłym. Ze względu na dogodne warunki kinematyczne i obecność centrum niżu nie można wykluczyć superkomórek burzowych. Największym zagrożeniem ze strony burz będą intensywne opady deszczu do 30-35 mm, a w połączeniu z opadami na froncie mogą przekroczyć sumy 40 mm. Dodatkowo burzom towarzyszyć może silny wiatr w porywach do 70-85 km/h oraz niewielki grad do 2 cm. Ze względu na dogodne warunki istnieje ryzyko powstania trąby powietrznej nie tylko na obszarze objętym 1 stopniem zagrożenia. Burze powstaną już w godzinach porannych i będą przemieszczać się na północ i północny-zachód.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News, Prognozy. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.