Prognoza konwekcyjna dla Polski na dzień 18.06.2020 i noc 18/19.06.2020

PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI
Ważna od  18.06.2020, godz. 08:00 CEST do 19.06.2020, godz. 08:00 CEST

STOPIEŃ 2. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla części południa Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia gwałtownych konwekcyjnych opadów deszczu oraz z powodu mniejszego ryzyka wystąpienia trąb powietrznych.

STOPIEŃ 1. ZAGROŻENIA zostaje wydany dla pozostałej części Polski głównie z powodu ryzyka wystąpienia silnych porywów wiatru, dużego gradu i gwałtownych opadów deszczu.

SYTUACJA SYNOPTYCZNA:

Prognoza konwekcyjna na dzień 18.06.2020 i noc 18/19.06.2020

Nad Europą Środkową od dłuższego już czasu sytuacja baryczna pozostaje bez większych zmian. Nad Polską znajduje się rozległy słabogradientowy obszar obniżonego ciśnienia. Pozostajemy w ciepłej, wilgotnej i chwiejnej masie powietrza polarnego docierającego ze wschodu kontynentu. Nieco suchsza masa przejściowo napłynie w ciągu nadchodzącej doby nad północno-wschodnią część kraju ograniczając nieco rozwój głębokiej wilgotnej konwekcji. Jej rozwojowi będą jednak i tak sprzyjać liczne strefy zbieżności wiatrów w dolnej troposferze.

OMÓWIENIE:

… południe kraju …
W ciągu okresu ważności prognozy w tej części kraju prognozuje się CAPE na poziomie 1000-1500 J/kg, słabe warunki kinematyczne i strefy zbieżności wiatru. Wartość PW osiągnie ok. 34-38 mm, a warstwa graniczna będzie mocno nasycona wilgocią. W takich warunkach, zwłaszcza w górach i na terenach podgórskich, mogą tworzyć się stacjonarne i lokalnie dość trwałe, rozrastające się od północy i wschodu komórki burzowe (tworzące nieraz klastry) przynoszące nawalne i długotrwałe konwekcyjne opady deszczu. W związku z ryzykiem wystąpienia kilku znacznych powodzi błyskawicznych, dla części omawianego obszaru zostaje wydany stopień 2. zagrożenia, a dla pozostałej części stopień 1. zagrożenia. Innymi groźnymi zjawiskami konwekcyjnymi mogącymi tworzyć się na tym obszarze mogą być słabe trąby powietrzne nie związane z mezocyklonami (maksymalnie kilka przypadków). Nie wyklucza się silniejszego wiatru (do 70 km/h w porywach) oraz drobnego gradu. Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo zanikać, ale mogą po nich pozostać strefy dość silnych opadów z zachmurzenia warstwowego.

… pozostała część kraju …
Im dalej na północny wschód, tym konwekcja powinna mieć tryb bardziej izolowany, a jej inicjacja będzie następowała w późniejszej porze dnia. Prognozowany jest CAPE o wartości ok. 1500-2000 J/kg, duże nagromadzenie wilgoci w warstwie granicznej, PW na poziomie 30-36 mm. Sucha masa powietrza napływająca do środkowej części troposfery znacząco podniesie potencjał do występowania punktowo silnych (do ok. 80-90 km/h) porywów wiatru mogących powodować szkody. Większy niż to było w środę pionowy gradient temperatury w środkowej troposferze zwiększy ryzyko występowania opadów dużego gradu w najsilniejszych komórkach burzowych. Jego prognozowana maksymalna średnica to 3 cm. Wolny ruch komórek burzowych może być przyczyną lokalnych podtopień związanych z dużymi sumami opadowymi. Najwięcej silnych burz o charakterze pulsacyjnym wystąpi na południowy zachód od linii Lublin – Warszawa – Toruń – Gdańsk, choć również na północnym wschodzie późnym popołudniem i wieczorem mogą rozwinąć się dość silne komórki tworzące nieraz większe klastry burzowe i dające niebezpieczne, punktowe zjawiska. Z tego względu stopień 1. zagrożenia zostaje wydany dla całego omawianego obszaru. W pasie od woj. podkarpackiego przez centrum kraju po woj. pomorskie nie można wykluczyć rozwoju 1-2 układów MCS, a także 2-3 słabych trąb powietrznych. Późnym wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabły.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.