Aktualna sytuacja – 26.06.2020, godz. 13:40

DYSKUSJA MEZOSKALOWA
Ważna od 26.06.2020 godz. 14:00 CEST do 26.06.2020, godz. 19:00 CEST

OMÓWIENIE:

Przez Polskę zgodnie z prognozami przemieszczają się lokalnie silne burze. Obserwowane są także burze superkomórkowe, które przynoszą grad osiągający do około 4 cm średnicy. Z uwagi na sprzyjające warunki, burze w dalszym ciągu będą się rozwijać i będą miejscami gwałtowne. Chwiejność według prognoz osiąga miejscami 1800-2400 J/kg i występuje w środowisku nasilonych uskoków prędkościowych i kierunkowych. Uskok prędkościowy w warstwie 0-6 km wynosi 12-15 m/s, lokalnie do 18 m/s. W kolejnych godzinach może to sprzyjać formowaniu niezbyt rozległych, ale miejscami dość silnych burz wielokomórkowych, z możliwym głównym zagrożeniem w postaci silnego wiatru i ulew.

Burze przemieszczają się generalnie z południa na północ, jednak w przypadku występowania superkomórek ten kierunek jest odchylony – na wschód przy prawoskrętnych, na zachód przy lewoskrętnych. Burze te mają także potencjał do generowania opadów gradu o średnicy około 4-5 cm, lokalnie nawet nieco większego. Wiązać się z nimi także mogą silne porywy wiatru, które w czasie zjawiska downburst przekroczyć mogą 90 km/h.

Intensywny rozwój konwekcji ponownie jest także obserwowany na południe od Polski – należy oczekiwać rozwoju kolejnych burz i ich nasuwania nad terytorium kraju. Burze te mogą także w godzinach wieczornych utworzyć układ układ burzowy przemieszczający się na północ/północny wschód. Sytuacja będzie monitorowana.

Ten wpis został opublikowany w kategorii News. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.